“Българска фондова борса” се присъедини към Глобалния договор на ООН

БФБ Награди Маню Моравенов директор БФБ

Това е продължение на дългосрочната визия за развитие на устойчивите финанси в България

„Българска фондова борса“, инициатор на Green Finance & Energy Centre (Център за устойчиви финанси и енергетика, Зелен център) – първият по рода си think-tank в двете сфери, днес официално се присъедини към Глобалния Договор на ООН.

Това е най-голямата инициатива за корпоративна устойчивост в света, обединяваща над 15 000 компании и 3000 организации с идеална цел в над 160 държави и повече от 70 местни мрежи. Българската мрежа е обединение на компании, образователни институциии и неправителствени организации, което работи вече 10 години след официалното огласяване от генералния сeкретар на ООН Бан Ки-Мун. Тя осигурява платформа и среда за развитие на компании, които са доказали своите усилия и принос по посока устойчивия растеж на България. “Радваме се, че имаме възможността да сме част от Българската мрежа, тъй като Глобалният Договор на ООН има ключова роля за прилагането и изпълнението на Целите на устойчивото развитие. Нещо повече – в световен мащаб компаниите, изпълняващи стратегии за устойчиво развитие привличат и повече инвеститори, а „Българска фондова борса“ е един от основните генератори, който стимулира растежа на българския пазар. В този смисъл членството на борсата е в унисон и с визията ни да поставяме политиките и темите, свързани с устойчивите финанси на най-високо ниво пред взимащите решения за бизнеса и управлението на държавата”, отбелязва изпълнителния директор на БФБ и председател на Зеления център Маню Моравенов.

„В Зеления център вече имаме 40 участници, сред които и представители на големия бизнес у нас. Вярваме, че в партньорство с останалите членове на Мрежата ще успеем успешно да продължим да надграждаме популяризирането на политиките в областта на устойчивото финансиране“, допълва Моравенов.

Глобалният договор на ООН e инициатива, която призовава компаниите да възприемат десет универсални принципа в областта на човешките права, трудовите стандарти, околната среда и борбата с корупцията и да ги приложат в своите бизнес стратегии и във всекидневната си работа. Чрез своя ангажимент по отношение на всеобщо възприети ценности и чрез минимизирането на негативните ефекти от своята стопанската дейност, компаниите могат да дадат своя принос за постигането на Целите за устойчиво развитие на ООН.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С какви пари на месец, според вас, едно четиричленно семейство може да покрие всички свои нужди?

Подкаст