Правим всичко възможно за възстановяване на поливното земеделие в България, защото е от ключово значение за сектора. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев на среща с представители на дружеството „Напоителни системи“ и областните дирекции „Земеделие“. В нея участваха още заместник-министърът на земеделието и храните Георги Тошев, изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева и изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ Георги Тахов.
Това е възможност да се облекчи работата на земеделските стопани, да произвеждат повече български продукти и да имат повече доходи. В страната ни има много вода, а нямаме напояване, отбеляза министър Вътев. В България, например, се добиват 400 кг царевица от декар, а в Гърция 2 тона, което показва разликата между поливно и неполивно земеделие. Не може да се прави повече компромис и „апелирам да се мобилизираме и максимално да бъдат реализирани проектите в сектора“, каза министър Вътев. По думите му предстоят за изпълнение 24 проекта за 108 млн. лева.
Предстои да се събере информация колко земеделски производители имат нужда от напояване и задачата е да се търси как през инфраструктурата, която използва „Напоителни системи“, водата да стигне и да обслужва нуждите на фермерите.
Стана още ясно, че по инициатива на борда на директорите на „Напоителни системи“ се подготвя меморандум за сътрудничество между дружеството и катедра „Хидротехника и хидромелиорации“ на Университета по архитектура, строителство и геодезия“. Заместник-министър Георги Тошев отбеляза, че се планира и изготвянето на стратегия за поливно земеделие, като преди това ще бъде направено проучване на нуждите от поливане на фермерите и каналната мрежа.
Според изпълнителния директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева към 10 септември са доставени 289 649 000 кубични метра вода, с които са напоени обработваеми площи в размер на 293 612 декара. За сравнение, до момента е доставена вода до 18 812 дка повече спрямо целия поливен сезон 2022.
Тя припомни, че през 2023 година Министерството на земеделието и храните е разработило схема за държавна помощ за подпомагане на земеделските стопани за напояване. Предвиденият финансов ресурс по нея е до 16 млн. лв., съгласно утвърдената Временна рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна.
Сред трудностите, които се срещат при изпълняване на дейностите по напояване, са недоброто състояние на мрежата и липсата на техника.