От началото на месец септември, експерти от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Смолян се отзоваха на общо 18 сигнала за нападения на вида върху селскостопанско имущество от кафява мечка, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
При 17 от извършените проверки, са установени щети – нападения над селскостопански животни, пчелин и насаждения от арония. Седем от нанесените щети са в обхвата на териториалното поделение на Държавно горско стопанство – Славейно, четири – в Смилян, три – в Смолян и по една на територията на стопанствата Михалково, Девин и Златоград. При един от сигналите е установено присъствие на защитения вид, без нанесени материални щети.
Във връзка със зачестилите оплаквания екоинспекцията припомня, че при установяване на щета, собствениците трябва да подадат сигнал или жалба към горското или ловно стопанство, на чиято територия е регистрирано нападението. За всички постъпили сигнали, на основание Заповед на директора на Регионална дирекция на горите – Смолян инженер Георги Кисьов, се свиква комисия за констатиране и оценка на щетите. Всички постъпили жалби се проверяват своевременно, включителни и през почивните дни, като за всички доказани щети, от РИОСВ – Смолян се изготвят предложения за обезщетяване на собствениците.
Вчера вечерта, 12 септември, министърът на околната среда и водите Юлиян Попов сподели, с публикация във „Фейсбук“ профила си, че е получил обаждане от Таня Христова, която е кмет на Габрово. Причината е, че и там проблемът с мечките става все по-сериозен.
Тя се опасява, че рискът животното да нападне човек, става все по-голям. Министърът припомня, че мечката е териториално животно и има нужда от доста площ, а бройката им нараства.
Прогнозите му са, че скоро ще трябва да се предприемат някакви действия, за да се предотвратят евентуални опасни ситуации. По думите му, каквото и да е решението, то няма да е никак просто и надали ще бъде популярно.
Хората, коментиращи публикацията, изразиха притесненията си относно мерките, които ще бъдат взети. Настояват те да бъдат адекватни и хуманни.
Като превантивни мерки срещу нападения от мечки над селскостопанското имущество, инспекцията съветва пашата да се извършва с пастир и кучета, нощуването на животните да е в масивни стопански сгради, да има ограждане с електрически огради, шумови и светлинни отблъскващи средства.
Венемира Мачева