И в парламента като по софийските улици: ремонт на ремонта на ремонта…

С 16 гласа “За” Правната комисия в Народното събрание прие на първо четене поредните промени в Закона за съдебната власт. Те са “посветени” на възможността специалният съдия, който ще разследва главния прокурор, да може да разследва и неговите заместници. Проектозаконът е внесен на 7 август от депутатите на коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кирил Петков, Надежда Йорданова и Божидар Божанов.

До това решение се стигна след като заради законодателен пропуск, Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет отказа да назначи съдия Даниела Талева за държавен обвинител, който да работи по сигналите срещу временно изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов. Аргументът на “кадровиците” бе, че сигналите са подадени в периода, в който Главен е бил Иван Гешев, а Сарафовев е бил негов заместник и директор на Националното следствие.

“Нашият законодателен подход в момента може да търпи критика, но ефективното прилагане на механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници, е един от ключовете, по който се мери напредъка на България спрямо няколко от поставените от нас цели, а ето и положителните доклади от нашите европейски партньори и съответно влизането в Шенген“, заяви Йорданова.

Тя обясни, че наред с промените, свързани с разследващия прокурор, се предлага още едно изменение в съдебния закон, свързано с информационните системи за случайното разпределение на дела. В момента те са три в съдебната система като народните представители смятат, че трябва да стане една обща. 

Йораднова обясни, че с тази промяна се цели създаване на единни критерии за сигурност на системите. Тя допълни и че се предвижда и достатъчен период, в който стандартите за сигурност да бъдат постигнати, за да може веднъж завинаги да спре този спор в обществото и той да бъде решен по убедителен начин.

Единството изказване по проекта беше направено от Гроздан Караджов. Той заяви, че в Министерството на правосъдието има работна група за промени в ЗСВ, която ще предложи системни решения и комплексен подход.

Депутатът бе категоричен, че не разбира защо сега се предлагат промени в закона, а не се изчака този проект от Министерството на правосъдието.

По думите му в министерството се работи по по-мащабни промени, свързани най-вече с конкурсите на магистратите.

Караджов отбеляза, че предлаганите сега промени не са дълбоки, а са по-скоро козметични и става дума за едно доизясняване на позициите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст