Скъпият бензин е повишил потребителската инфлация в САЩ

Индексът на потребителските цени в Съединените щати регистрира най-силния си ръст за последната повече от година през август заради по-високите разходи за бензин. Базовата му съставка обаче се охлажда, което може да насърчи Федералния резерв да запази без промяна лихвените си проценти през идната седмица. Щатската потребителска инфлация се е повишила с 0.6% през август спрямо юли – най-сериозният ръст от юни 2022-а, съобщи Министерството на труда на 13 септември. През предишните два месеца индикаторът се увеличаваше с по 0.2 процента. На годишна база скокът е 3.7% след 3.2% през юли. Въпреки че тази стойност е далеч под пиковите 9.1% през юни 2022-а, тя е почти двойно по-висока от целевите 25 годишно.

Основен виновник за подема са цените на бензина, които се изкачиха до 3.984 щ. долара за галон през третата седмица на август, показват данни на американската енергийна агенция. За сравнение, през същия период на юли максималната стойност на галон гориво е била 3.676 щ. долара.

Базовата съставка на индекса на потребителските цени (от която са изключени храните и енергията) баче вдъхва оптимизъм: тя се е повишила с 0.3% на месечна база след две поредни месечни увеличения от по 0.2 процента. Въпреки че наемите продължават да растат, тенденцията е към охлаждане, като очакванията са за още по-значим спад защото предлагането на нови апартаменти на пазара се активизира. Базовият августовски бизнес на потребителските цени е скочил с 4.3% годишно – най-малкият ръст от септември 2021-а насам, след 4.7% увеличение през юли.

Последните данни дават основание на финансовите пазари да не очакват промяна на паричната политика на Федералния резерв на съвещанието на банковите парични стратези на 19 и 20 септември. От март 2022-а американските централни банкери са повишили базовата лихва с 525 пункта – до сегашния диапазон от 5.25-5.50 процента.

Лихвеното увеличение през ноември обаче остава на масата защото инфлацията в сектора на услугите се запазва висока. Някои икономисти са убедени, че инфлационните рисове са във възходяща посока като се мотивират с растящите застрахователни разходи, по-специално за моторните превозни средства. Очаква се и повишение на вноските по здравните застраховки от октомври до края на идната пролет след като статистическата служба на Министерството на труда, която пресмята индекса на потребителските цени, обяви неотдавна промени на методологията за отчитането им. Икономистите допълват, че стачка в автомобилния сектор може да разстрои продоволствените вериги и да повиши цените на автомобилите, ако продължи повече от месец. През август членовете на профсъюза (United Auto Workers) гласуваха за спиране на работата в “Дженеръл мотърс”, “Форд мотър” и “Стелантис”, ако не бъде постигнато споразумение за трудовите възнаграждения и пенсионните планове преди на 14 септември да изтече сегашния четиригодишен договор.

Щатският долар не реагира спонтанно на последните инфлационни данни и поевтиня символично към основните си конкуренти в очакване на лихвените решения на Европейската централна банка от 14 септември и на Федералния резерв от 19-20 септември. Мениджърът на глобални макропортфейли от Acadian Asset Management – Клифтън Хил – обаче очаква зелените пари да поскъпнат с нови 5% успоредно с доходността на щатските ДЦК през идните месеци защото все още високата инфлация в страната ще принуди американските централни банкери да продължат да затягат паричната политика. Хил предвижда лихвено увеличение на съвещанието на банковия паричен комитет на 31 октомври -1 ноември и дава предимство на щатския долар пред австралийската, новозеландската и канадската парични единици, както и пред японската йена.

В 16.40 ч. българско време на 13 септември зелените пари се разменяха за 1.0750 щ. долара за едно евро.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст