“Уникредит” предлагала 6.7% лихва на някои депозанти в Югоизточна Европа

Уникредит качва премиите

Множество европейски банки са започнали най-накрая да прехвърлят лихвените увеличения към спестителите – акт, който ще понижи печалбите им, но може да помогне да парират критиките на регулаторите и на законодателите. “Банко Сантандер” неотдавна е пуснала дебютна сметка, която засега начислява на британските потребители лихва от 5.2% годишно. Германската “Дойче кредитбанк” пък е повиши на 3.5% лихвените плащания по депозитите, за да спре изтичането на спестявания. Италианската “Уникредит” предлагала 6.7% на някои депозанти в Югоизточна Европа, за да “затвори” парите им в банката поне за година, твърди агенция “Блумбърг”. Тези ходове помагат за повишението на доходността по спестовните сметки на територията на Европа.

“Бенк ъф Инглънд” и партньорите й от Континента качват агресивно лихвите през последните години, за да охладят инфлационните равнища в региона. Но докато търговските кредитори “суровакаха” мигновено длъжниците с по-високи кредитни ставки, те дълго се колебаха дали да се отплатят и на вложителите. Това поведение предизвика масови критики от законодателите и регулаторните органи, които посочват, че единствената цел е акумулирането на колкото е възможно по-високи печалби. Действително, чистите лихвени маржове на европейските банки – ключова мярка за тяхната рентабилност, отчитаща разликата между лихвите, събрани по кредитите и онези, платени по депозитите – са скочили до най-високите си равнища за последните десет години през второто тримесечие на годината, по сметки на експертите на агенция “Блумбърг”. По оценка на член на британския парламент, тази разлика е прекалена и неприемлива.

Банкови анализатори посочват, че кредиторите от Великобритания най-бързо преизчисляват предложенията си към депозантите. “Порцията” от лихвените увеличения, която те прехвърлят на клиентите със спестявания, се е повишила до 44%, докато средното съотношение за партньорите им от Европа е нараснало едва до 25 процента. Тези действия обаче си имат цена: банковите им постъпления намаляват средно с 250 млн. брит. паунда на месец.

Британските банки се задействаха след като през юли финансовият надзорник на Острова (FCA) заплаши, че ще вземе “крути мерки” срещу фирмите, които не олихвяват спестовните сметки.

Впоследствие FCA започна да изисква доклади от девет от най-големите финансови компании на страната за лихвите, които предлагат по депозитите и в момента анализира данните. В официално изявление агенцията посочва, че “след публикуването на плана се наблюдава по-голяма наличност от по-високи лихвени проценти както по срочните така и по разплащателните сметки”.

Европейските кредитори отдавна се сблъскват със сериозна конкуренция от онлайн-съперници, които не трябва да правят разходите, свързани с мрежи от клонове и остарели системи за информационни технологии. Това позволи на тези т. нар. “необанки” да повишат бързо лихвите по спестяванията. Например, “Атом банк” – първата работеща единствено с мобилни приложения британска банка – вече предлага на депозантите си най-добрата възвръщаемост за едногодишни депозити от 5.9 процента. Друга мобилна банка – “Кроо”, която получи пълен банков лиценз през миналата година, дава 4.35% за текущите сметки. Дори банкови гиганти като “Джей Пи Моргън Чейз”, която преди години пусна дебютна дигитална сметка за индивиди във Великобритания, вече предлага 4.1% годишна доходност за тези спестовни сметки с незабавен достъп. За сравнение, в Съединените щати, където акулата от Уолстрийт има хиляди клонове, тя предлага символичните 0.01% за стандартните спестовни сметки.

По специалната сметка, която “Сантандер” е пуснала през този месец, се прадлага годишна лихва от 5.2 процента. Банката вече предупреди, че предложението е валидно само до 17 септември и може да бъде прекратено и по-рано, ако има висок интерес към него.

“Дойче кредитбанк”, която е поделение на “Байерн ЛБ”, повиши депозитните лихви след като загуби спестявания за 4.8 млрд. евро през първото полугодие. След лихвеното увеличение кредиторът отново е започнал да получава вложения.

“Уникредит” пък от месеци предупреждава, че по-високите лихвени проценти скоро ще се превърнат в пречка за рентабилността.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст