“България и Румъния доказаха, че са част от Шенгенското пространство. Нека най-накрая ги допуснем – без повече отлагане.” За това призова председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в годишната си реч за състоянието на Европейския съюз.
“Засилихме защитата на границите. Европейските агенции засилиха сътрудничеството си с държавите членки. Позволете ми да благодаря специално на България и Румъния за това, че са водещи в тази област и показват най-добрите практики както по отношение на убежището, така и по отношение на връщането. Доказаха го – България и Румъния са част от нашето Шенгенско пространство. Така че нека най-накрая ги приемем – без повече отлагане”, подчерта Фон дер Лайен, при което последваха аплодисменти.
Миграцията трябва да бъде управлявана, но това изисква търпение, дългосрочни усилия и преди всичко единство в рамките на ЕС, изтъкна председателят на ЕК. “Трябва да пазим равновесието между защитата на границите, между суверенитета и сигурността, между сигурността и хуманността. Изслушахме всички държави членки, изследвахме всички миграционни потоци. Реагирахме бързо и единно и на хибридната атака на Беларус, работихме в тясно сътрудничество с партньорите от Западните Балкани и намалихме незаконните миграционни потоци”, каза още тя.
В речта си Фон дер Лайен очерта основните приоритети и водещи инициативи. Тя отбеляза, че през изминалата година Европа е устояла на енергийна криза и е посрещнала в домовете си милиони украински бежанци — най-голямото разселване на хора от Втората световна война насам, а икономиката е била стимулирана с безпрецедентни европейски инвестиции.
“Върховенството на закона, правосъдието, свободната журналистика са наш стратегически приоритет. Трябва да гарантираме свободата и равенството на всички – това е нашия общ интерес”, посочи Фон дер Лайен
ЕС се нуждае от промишлена политика, която ще я държи в челните редици на критичните и нововъзникващи технологии и за тази цел е необходимо общо финансиране, счита председателката на ЕК. “Запазването на водещата роля на Европа спрямо критичните и нововъзникващи технологии е императив за икономическата и национална сигурност. Тази европейска промишлена политика се нуждае от общо европейско финансиране”, допълни тя. Според нея с Европейска платформа за стратегически технологии можем да насърчим, използваме и насочваме фондовете, за да инвестираме във всичко от микроелектроника до квантови изчисления и изкуствен интелект. От биотехнологии до чисти технологии. А компаниите ни се нуждаят от тази подкрепа, ето защо настоявам за бързо споразумение относно бюджетното ни споразумение.
Шефката на Еврокомисията призова политиците да спечелят отново доверието на европейците. Тя напомни, че след по-малко от 300 дни предстоят избори, а това е “време за размисъл върху състоянието на нашия съюз и работата на техните представители. Ще видим каква Европа искат хората”.
По думите ѝ ЕС отразява визията за бъдеще след Втората световна война – бъдеще на мира и благоденствието. “Когато разговарям с младите хора, виждам същата визия, същото убеждение, че Европа отново трябва да отговори на призива на история”, каза председателят на ЕК.
Тя обеща, че европейската индустрия ще бъде подкрепяна през цялото време на прехода към зелена икономика.
Според нея нелоялните търговски практики на Китай са попречили на редица предприятия в ЕС. “Трябва да се справим с тези нелоялни практики. Нека намалим риска, а не да прекъснем отношенията с Китай”, настоя тя.
Според нея с директивата за прозрачността в плащането Европа се основава на това, че равният труд заслужава равно заплащане. Затова не съществува нито един аргумент защо за един и същи вид работа една жена получава по-малко от един мъж.
“Нека бъдем единни, нека постигаме резултати днес и да се подготвяме за утре”, апелира Фон дер Лайен.