Украинските бежанци предпочитат Германия пред Полша заради по-добрите заплати

Пазарът на труда в Полша е загубил голям брой украински бежанци, предпочели да се преместят в Германия заради по-високите заплати и правителствените помощи в богатото западно стопанство, показва анализ, публикуван на 12 септември. Въпреки че украинците не са икономически мигранти, те все по-често се хващат на работа защото войната продължава вече повече от година и половина и няма изгледи скоро да спре. Изборът им на месторабота ще повлияе на пазарите на труда в европейските държави, които изпитват остра нужда от работници заради застаряващото население и ниската раждаемост.

Полша вече не е първият избор на украинските бежанци, посочва Михалина Зиелевич – шефка на отдела за икономическо развитие в агенцията по труда EWL, която е осъществила проучването съвместно с Центъра за Източноевропейски проучвания в Университета на Варшава. Което, според нея “буди тревоги”.

Икономистите обаче се съмняват, че украинците ще могат да решат всичките проблеми на Запада с недостига на работна сила. Най-голямото търсене на работници в Полша и в други държави от региона е в промишлеността, строителството и логистиката, където обикновено се наемат мъже, докато мнозинството украински бежанци са жени.

Целта на проучването е да се изясни защо избягалите от войната украинци намаляват в Полша – първата им спирка след руското нахлуване в Украйна на 22 февруари 2022-а, и защо все повече от тях се пренасочват към Германия. През първите месеци на войната поляците приютиха повече бежанци от която и да било друга страна. Картината обаче се е променила:

според статистиката на Европейския съюз 1.1 млн. украински граждани са се регистрирали в Германия към края на юни срещу 975 хиляди в Полша. Това е намаление от над 350 хил. бежанци в Полша от август 2022-а, като бройката се е увеличила с 410 хил. в Германия.

EWL, която работи плътно с украинците на полския пазар на труда, посочва, че от напусналите 350 хил. бежанци, около 150 хил. са се пренасочили към Германия, но бройката не е прецизна. Другите са заминали за различни държави, като Румъния, Канада и Италия съобщават за ръст на украинските граждани. Франция, Чехия и Швеция, подобно на Полша, пък отчитат отлив на украински емигранти.

Изследването констатира, че развиващата се мрежа от украинци в Германия е фактор за промяната на посоката на миграция, защото хората, които вече са се установили там, помагат на приятелите си да направят първите стъпки. Анкетираните за анализа украинци са посочили и други причини да изберат Германия , включително по-високите заплати, по-щедрите социални помощи за бежанците и по-доброто медицинско обслужване. Като важен фактор се изтъкват и организираните от правителството задължителни учебни занимания за изучаване на немски език, които помагат на украинците да се интегрират в обществото и да намерят работни места. Докато Варшава предлага безплатно обучение на полски, но то не е задължително. Поради което украинците се интегрират по-добре в германското отколкото в полското общество.

За целите на проучването са били анкетирани 400 украински бежанци, избягали първо в Полша, а впоследствие са се прехвърлили в Германия. Директорът на Центъра за Източноевропейски проучвания Ян Малицки смята, че това е достатъчно голяма група, за да се направят достоверни заключения. Най-голямото неизвестно обаче е каква част от избягалите от войната украинци ще искат да се върнат обратно в страната си след края на войната. Основните предпоставки ще са обхватът на разрушенията и условията на живот, които ще им предложи украинската държава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст