Суровият петрол продължава да поскъпва в резултат на орязаното предлагане на Саудитска Арабия и Русия, както и заради по-добрите от очакваните фундаментални показатели на Китай. Фючърсните контракти на базовия сорт “Брент” с доставка през ноември добавиха почти 4 щ . долара за барел към пазарната си оценка, приключвайки седмичната си търговия на 93.93 щ. долара за барел срещу 90.28 долара за барел на 8 септември – ръст от почти 4 процента. Американският лек суров петрол сорт WTI с доставка през октомври пък поскъпна с 3.26 долара за барел на седмична база и приключи седмичната си търговия на 90.77 долара за барел – с около 3.7% над цената, на която затвори на 8 септември. Стриктно следените времени спредове продължават да показват недостиг на предлагане: разликата между двата най-близки контракти на WTI достигнаха 84 цента за барел в рамките на дневната търговия на 15 септември в полза на по-близката дата – най-високото равнище от ноември насам. Котировките и на двата базови петролни сорта са най-високи от ноември 2022-а насам.
Междувременно, икономическата картина за двете най-големи световни стопанства просветлява. Съединените щати все по-убедително показват, че ще успеят да избегнат рецесия. Китай пък отчете по-висок индустриален продукт и продажби на дребно на 15 септември, което предполага, че стопанският спад отминава благодарение на предприетите от Пекин мерки за стимулиране на националната икономика. А това означава по-високо потребление при по-свито предлагане, защото Саудитска Арабия и Русия обявиха за пореден път удължаване на срока на редуциран добив с общо 1.3 млн. барела на ден до края на годината. Недостигът на суровината се потвърждава и от растящите цени на петролните деривати, като дизелът е поскъпнал до рекордно висока за сезона стойност в Ню Йорк.
По оценка на анализатори на бранша, ръстът на предлагането от Съединените щати изглежда ограничен, защото местните производители са понижили активността на сондажите с 20% от миналогодишния им пик. През седмицата са били добавени два нови кладенеца в страната – дообщо 515, което е най-високият им брой от април насам, по информация на фирмата за услуги в сферата на петролните находища “Бейкър Хюджис”. Тези сондажи обаче са с 84 броя по-малко отколкото през същия период на 2022-а.
Черното злато е добавило над 30% към пазарната си оценка от средата на юни и е напът да регистрира най-големия си тримесечен ръст след руското нахлуване в Украйна през първото тримесечие на 2022-а. Което прави прогнозите за 100 долара за барел все по-реално постижими. Все пак, някои технически индикатори предупреждават, че подемът започва да изглежда прекален и надценен, което вещае потенциален обрат на тренда.
“Голдмън Сакс груп” пък изложи екстремен сценарий за 107 щ. долара за барел сорт “Брент”. Прогнозите на банковите анализатори бяха за 86 долара за барел през декември и 93 долара за барел в края на 2024-а. При новите обстоятелства обаче те посочват “два възходящи риска”. Първият произтича от предлагането – експертите на “Голдмън Сакс” очакват то да е с 500 хил. барела на ден по-ниско от първоначалните им предвиждания, което би добавило 2 долара за барел към цената. Вторият също е свързан с производството, което може да се окаже неточно прогнозирано, ако ОПЕК+ продължи срока на ограниченията на добива. Банката очакваше, че през януари групата ще върне половината от орязаните 1.7 млн. барела на ден, които бяха обявени през април. Сега обаче се очертава вероятност от дори по-продължителни удължавания на редукциите дори до края на 2024-а. При този сценарий цената на сорт “Брент” може да се изкачи до 107 щ. долара за барел през декември 2024-а.