Германският канцлер Олаф Шолц свърза проблемите в икономиката на страната с отслабването на експортните пазари и нарастващите разходи за енергия. Той е убеден, че тези трудности не могат да се решат със заеми.
Канцлерът Шолц признава, че икономическият растеж в Германия е слаб. “Основната причина е, че някои от нашите експортни пазари стават по-слаби, най-вече Китай. Това се отразява на страната ни, която е експортно ориентирана. В същото време се справяме с висока инфлация и растящи цени на енергията”, заяви канцлерът в интервю за Welt am Sonntag.
Той уточнява, че всичко това е следствие от войната в Украйна. Освен това прекъсванията на веригата за доставки, причинени от пандемията от коронавирус, също оказаха влияние. В същото време Олаф Шолц настоява, че няма нужда “да се говори само за кризата”. “В противен случай няма да видим добри неща”, подчертава той. Сред тях Шолц посочва изграждането на заводи за батерии, инвестициите в разработването на електрически превозни средства и производството на полупроводници.
Според статистическата служба на Германия, БВП на страната е спаднал с 0.3 процента през първото тримесечие спрямо предходните три месеца. През второто тримесечие БВП на Германия не се промени спрямо първото, а от ведомството заявиха, че икономиката е в стагнация. На годишна база цифрата намалява с 0.6 процента.
Според прогнозата на Европейската комисия (ЕК), европейската икономика ще расте по-бавно от очакваното през следващата година и половина. През септември ЕК подобри оценките си за ръста на БВП през 2023 и 2024 г. както за еврозоната, така и за Евросъюза като цяло.
В същото време Германия допринесе за влошените прогнози: очаква се най-голямата икономика в Европа да се свие с 0.4 процента до края на 2023 година.