Глобалният икономически растеж ще се забави, защото лихвените увеличения ограничават индстриалната активност, а следпандемичното възстановяване на Китай разочарова. БВП на планетата ще се повиши с 2.7% през 2024-а след 3% ръст през тази година, посочва ОИСР в последната си прогноза, публикувана на 19 септември. С изключение на пандемичната 2020-а, това ще е най-слабият растеж след глобалната финансова криза от 2008-а. Експертите на базираната в Париж организация предупреждават за низходящи рискове за тези предвиждания, защото последните лихвени увеличения могат да имат по-силно влияние от очакванията и инфлацията може да се окаже по-упорита и изискваща по-нататъшно затягане на паричната политика. ОИСР посочва Китай като “ключов риск” за световния БВП.
“След по-силното от очакваното начало на 2023-а, подпомогнато от по-ниските цени на енергията и отварянето на китайското стопанство след пандемичните рестрикции, глобалният растеж се очаква да се охлади”, посочва ОИСР. И допълва, че “въздействието на по-стриктната парична политика става все по-видимо, доверието на бизнса и на домакинствата намалява, а възстановяването на Китай повяхва”.
Мрачната перспектива е тест за централните банкери, защото ефектът от досегашната им битка с инфлацията продължава да прониква в стопанствата и политиците се страхуват, че тя задушава активността. Европейската централна банка направи десетото си поредно лихвено увеличение на 14 септември и намекна, че с него вероятно е достигнат лихвения връх. Федералният резерв се очаква да обяви резултатите от започналото на 19 септември двудневно съвещание на паричния си комитет в късните часове на 20 септември.
Все пак, експертите на ОИСР не препоръчват разхлабване на монетарната дисциплина защото базовите цени в много държави продължават упорито да нарастват въпреки спада на оновните ценови индекси. Те очакват ограничена възможност за каквито и да било лихвени редукции в по-късните месеци на 2024-а, “докато не се появят ясни сигнали, че инфлационният натиск е овладян трайно”.
По отношение на перспективите за отделните държави и региони, ОИСР понижи прогнозите си за растежа на еврозоната за 2023-а и 2024-а и предсказа, че БВП на Германия ще се понижи с 0.2% през тази година и тя ще е единствената държава от организацията освен Аржентина, която ще изпадне в рецесия. Освен това германският растеж за 2024-а е преоценен най-дълбоко сред обхванатите в анализа държави от ЕС – до 0.9% от предишната оценка за 1.3 процента. Очакванията за Съединените щати са за по-силен спрям юнските прогнози растеж от 2.2% през 2023-а, но с последващо забавяне до 1.3% през 2024-а.
Преоценките на растежа са особено големи за Китай, чийто БВП се очертава да се повиши с по-малко от 5% през идната година заради потиснатото вътрешно потребление и структурните стресови ситуации на пазара на недвижими имоти. Овен това ОИСР смята, че ефектът от държавната подкрепа в азиатския колос вероятно ще е по-ограничен отколкото при предишни подобни мероприятия.
Великобритания ще има най-висока инфлация сред държавите от ОИСР след Турция и Аржентина от средно 7.2% през тази година преди да се понижи до 2.9% през 2024-а.
Организацията предупреждава против превителствени намеси под формата на допълнителни разходи за стимулиране на растежа. Вместо това икономистите препоръчват помощта да се ограничи до рамките на посрещането на бъдещи инвестиционни предизвикателства и да не се допуска напомпване на инфлацията, която централните банки се борят да овладеят.