Най-честите причини за недостиг на лекарства, заплащани от Здравната каса (НЗОК), са производствени проблеми или свръхпотребление. Това твърдят от Българската асоциация на търговците на едро с лекарства в своя позиция до медиите.
Тя е свързана с разпространената информация от доклад на ДАНС, според която нормативната уредба за медикаментите е разработена в интерес на търговци за сметка на пациенти.
В края на миналата седмица председателят на здравната комисия в парламента Костадин Ангелов представи данни от проверка на ДАНС, поискана от него заради липсата на животоподдържащи лекарства и допускането, че това се дължи основно на паралелен износ.
Според представеното три дружества са изнасяли медикаменти, включени в забранителния списък, а заради промяна във формулата, по която дадено лекарство влиза в този списък, голяма част от проследяваните медикаменти са отпаднали от него.
От асоциацията на търговците на едро посочват, че до момента нито една проверка от всички видове институции на фирмите-членове не е доказала укриване, умишлено задържане или нерегламентиран износ на лекарства.
И определят като спекулация твърдението, че най-честата причина за недостиг на лекарства, заплащани от Здравната каса, е паралелната търговия.
От организацията припомнят, че паралелният износ е легален процес, обусловен от свободното движение на стоки в Европейския съюз.