Що ли не върнем направо “Държавна сигурност”?

Шефът на парламентарната комисия за контрол на спецслужбите о.р. ген. Атанас Атанасов обяви, че се оттегля като председател на комисията. Представителят на “Демократична България” каза и защо прави това: “Не може така да ми бламира реформата”.

Репликата се отнася до лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който бе категоричен, че е против сливането на военното и цивилното разузнаване.

Както е известно, това е проект, писан с участието на Атанасов още от битието му на депутат от “Реформаторския блок” през 2015 година. Тогава “четивото” успя да стигна до четене в комисия, но не видя бял свят, защото ГЕРБ не го подкрепи. И дойде времето на сглобката, за да се реши Атанасов отново да го пробута като изключително важна реформа на разузнавателната ни общност.

От протоколите на заседанията в секторната комисия в парламента и тогава, и днес станаха ясни мотивите на генерала за сливането на двете разузнавания – България е достатъчно малка страна, за да си позволи издръжката на две отделни разузнавателни агенции. Това бе основният коз на Атанасов. И нищо друго – без оценка на риска за бъдещето на разузнавателните активи под пагон или с цивилно пардесю, без финансова обосновка, без становища на партньорски разузнавателни служби, с които имаме обмен на деликатна информация 24/7 както във военна област, така и в икономика, енергетика, финанси, вътрешна политика, здравеопазване. Навсякъде, където протичат soft power – операции, пък и не само такива…

Репликата, с която Атанасов обясни оттеглянето си издава две неща. Първо личната му амбиция да наложи своята визия за разузнаването. Второто е, че в качеството си на контраразузнавач се опитва да даде насока за действие на външното разузнаване – област, чиито принципи, методи и практика са доста далеч от контраразузнавателната дейност. Да не говорим за спецификата на военната разведка, активи на терен, сътрудници и прочие…

Странно е, че контраразузнавач с едва тригодишен опит от някогашната Национална служба за сигурност (НСС) дава акъл на колегите си от разузнаването как да работят. И дали при написването на амбициозния си проект е взел предвид и становището на тази специфична общност?

Прилагането на чужд опит на родна почва не винаги дава добри резултати. Сравнението с германската БНД (Bundesnachrichtendienst) не е коректно, най-малкото защото е създадена още през 1956 г. и е вече с огромен опит. Да разрушим сега действащите Държавна агенция “Разузнаване” и Служба “Военно разузнаване”, за да ги слеем в някакъв мастодонт по германски образец е рисковано предприятие. Особено пък когато се предвижда сливането да стане в горещ миг от развитието на света – войната в Украйна.

Всъщност лелеяната от Атанасов Единна разузнавателна общност има свой предшественик у нас – това е прословутата “Държавна сигурност”, под чийто покрив се осъществяваше контраразузнавателна и разузнавателна дейност по време на соца. Която хвърля дебела сянка и днес…

Ако това е идеята, да ударим ключа на държавата и да се разотиваме…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст