Това би позволило на Киев да поразява руски цели далеч отвъд фронтовата линия
Президентът на САЩ Джо Байдън планира да предостави на Украйна усъвършенствани ракети с голям обсег, за да й помогне в контраофанзивата за отвоюване на окупираните от Русия нейни територии, пишат американски медии, цитирани от Би Би Си и БТА.
Това би позволило на Киев да поразява руски цели далеч отвъд фронтовата линия.
Служители на администрацията на Байдън, запознати с въпроса, казали, че Украйна ще получи няколко ракети ATACMS – съкращение на английски от Army Tactical Missile System или Армейски тактически ракетна система, с обсег до 300 километра.
В четвъртък, когато президентът на САЩ прие във Вашингтон украинския си колега Володимир Зеленски, Белият дом обяви нов пакет военна помощ за Киев, който не включва такива ракети.
Байдън има колебания дали да достави ATACMS на Украйна на фона на опасенията, че това може да доведе до пряк сблъсък с ядрено въоръжената Русия, коментира Би Би Си.
Вчера най-малко една ракета порази щаба на руския Черноморски флот в град Севастопол на анексирания от Русия украински полуостров Крим.
Украински военен източник каза на Би Би Си, че атаката е била извършена с ракети “Сторм шадоу” (Storm Shadow, т. е. “Буреносна сянка”), каквито страната получава от Великобритания и Франция.
Това подчертава важното значение на доставките на западни оръжия за Киев, отбелязва британското обществено радио и телевизия.
Ракетите ATACMS имат обсег от над 240 километра.
Вчера, ден след срещата между Байдън и Зеленски, две американски медии – телевизия Ен Би Си вестник “Уолстрийт джърнъл” – обявиха, цитирайки неназовани служители на администрацията на американския президент, че той е обещал на украинския си колега “малък брой” ракети ATACMS. Оръжията ще бъдат изпратени през следващите седмици, твърди “Уолстрийт джърнъл”.
Друг американски всекидневник – “Вашингтон пост”, цитира няколко души, запознати с разговорите, според които Киев ще получи ракети ATACMS с касетъчни боеприпаси, а не с една бойна глава.
Съобщенията на американските медии не са потвърдени нито от САЩ, нито от Украйна, посочва Би Би Си.