ВХОД / РЕГИСТРАЦИЯ

Харалан Александров: Доста либерали са залюбили Ваня Григорова

харалан александров

Пеевски се държи като много зрял човек, който разбира, контролира сложните процеси в обществото, смята социалният антрополог

Доста либерали са залюбили Ваня Григорова, много я харесват и виждат в нея нещо различно. Съвсем спокойно тя може да се окаже изненадата на местните избори, каза пред NOVA социалният антрополог Харалан Александров.

“Между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ма забележителна хармония около общ дневен ред. Няколко могъщи клана са се организирали и събрали, изолирали са другите. Освен този на ГЕРБ, Христо Иванов е продължение на Костов, а Радев е новият могъщ патрон, който групира значителна подкрепа. Пеевски беше стигматизиран като лошото дете, но пред очите ни ролята му стана много по-патриархална, държи се като много зрял човек, който разбира, контролира, дирижира огромната част от сложните процеси в обществото. Местните избори могат да променят конструкцията на некоалицията, ротацията може да се забърза, ако ГЕРБ не се откаже целенасочено от някои общини след предварителна договорка с ПП. Това може да е сигнал за дългосрочно партньорство”, коментира той.

Според него има няколко обяснения защо се забавя обявяването на кандидатурата за кмет на София от ГЕРБ. “Едното е, че столицата вече не им е интересна и се чудят как да се отърват. Това не звучи убедително. Лоялен, прилежен и съвестен трябва да е кандидатът, но същевременно и приемлив. Някои смятат, че трябва да е с твърд антикомунистически профил, това е предпоставено от кандидата на ПП. Другата хипотеза е, че трябва да е с тежко консервативен профил и прозападно присъствие. Напълно възможно е да дублира Васил Терзиев – например да е от IT сферата”, предположи антропологът.

По думите му патронът на “Продължаваме Промяната” изглежда е бил Радев. “Сега най-подходящият “приемен родител” е Борисов. Бащата на коалицията е лидерът на ГЕРБ, той се държи с партньорите си като с деца, които трябва да се учат, наставлява ги и понякога ги пошляпва. Има силен копнеж към мощна патриархална фигура тип Орбан”, смята Александров.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че на протеста срещу БФС част от униформените са превишили правомощията си?

Подкаст