Предвидено е изслушване на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, председателя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова и председателя на ДАНС относно надеждността на машините за гласуване
На извънредно заседание, депутатите ще обсъдят проект на решение за приемане на Правила за процедурата по обсъждане и приемане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията, предвижда програмата за работа на Народното събрание. Проектът на решение е внесен от Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС, Надежда Йорданова от “Продължаваме Промяната – Демократична България”, Гюнер Ахмед от ДПС и Гроздан Караджов от “Има такъв народ”.
Според проекторешението Народното събрание обсъжда и приема на три гласувания в различни дни Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията. Срокът за разглеждане на постъпилото предложение за изменение на Конституцията започва да тече от деня на внасяне на законопроекта, като се изключва времето, през което Народното събрание е във ваканция.
Според процедурните правила на първо гласуване законопроектът се разглежда, след като Народното събрание изслуша доклада на комисията. Вносителите представят мотивите към законопроекта в рамките на 20 минути. При първото гласуване законопроектът се обсъжда и гласува по принцип и в цялост. Обсъждането протича при условията и по реда, предвиден за обсъждане на законопроекти при първо гласуване, като разполагаемото време на парламентарните групи се удвоява. Законопроектът е приет на първо гласуване, ако за него са гласували три четвърти от всички народни представители.
Ако законопроектът получи по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети от гласовете на всички народни представители, се поставя за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане законопроектът се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети от всички народни представители, предлагат от Комисията по конституционни въпроси.
В дневния ред за понеделник е и проект на решение за попълване на състава на постоянната делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на НАТО. Предвидено е изслушване на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, председателя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова и председателя на ДАНС относно надеждността на машините за гласуване, извършване на тестове и проверки и обезпечаване на честни местни избори на 29 октомври.
Програмата включва и три часа парламентарен контрол, в който на въпроси да отговарят министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, министърът на здравеопазването Христо Хинков, министърът на културата Кръстю Кръстев, министърът на образованието и науката Галин Цоков и министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков.
Във вторник (26 септември) депутатите ще започнат с първо четене на промени в Закона за държавната финансова инспекция и в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Следваща точка е законопроект за ратифициране на Споразумението за участие в указател, съдържащ данни за контакт с националните центрове за приемане на спешни повиквания (PSAP-DIR), между МВР, представлявано от дирекция „Национална система 112“, която е определеният център за приемане на спешни повиквания за Република България, и Европейския комуникационен офис, подписано в София на 7 април 2020 г. и в Копенхаген на 22 юли 2020 година.
Програмата предвижда и обсъждане на първо четене на промени в Закона за управление на агрохранителната верига, както и на второ гласуване на промени в Кодекса на труда и в Кодекса за социално осигуряване.