На 26 септември „Дау Джоунс“ (Dow Jones Industrial Average (DJIA), или Dow Jones), падна с 388 пункта или 1.14 процента в края на търговския ден, което беше най-осезаемият дневен спад от март тази година.
Индексът Dow Jones е най-старият в средите на съществуващите в САЩ пазарни индекси, като обхваща цените на 30 от най-големите и стабилни публични компании в страната. Често се счита за индикатор за състоянието на щатската икономика.
Други американски индекси също потънаха сериозно. Така S&P 500 се понижи с 1.47 процента в края на деня до 4273.53 пункта, което е най-ниското му ниво от 9 юни. Nasdaq Composite падна с 1.57 процента до 13 063.61.
Спадът на борсовите индекси се свързва с публикуваните във вторник статистически данни за състоянието на икономиката на САЩ.
Така продажбите на жилищни имоти през август се оказаха значително по-лоши от очакваното. Според Министерството на търговията 675 000 нови жилища са били продадени през август, което е спад от 8.7 процента спрямо юли. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха цифрата да бъде 695 хиляди, което е спад от 2.7 процента спрямо юли.
А индексът на потребителското доверие се понижи от 108.7 на 103 пункта. В същото време анализаторите очакваха тази цифра да бъде 105.5.
И накрая, спадът на тежкия технологичен индекс Nasdaq беше до голяма степен улеснен от завеждането на дело от Федералната търговска комисия на САЩ и 17 щата срещу „Amazon“. Ищците обвиняват компанията, че “действа като монополист”, като не позволява на конкурентите и търговците на дребно да налагат по-ниски цени, което води до отрицателно въздействие върху потребителите. В края на търговския ден акциите на Amazon паднаха с 4 процента, показвайки най-лошото представяне сред големите технологични компании, регистрирани в САЩ.