Нарастващата употреба на юни в търговските сделки на Русия след началото на войната в Украйна и западните санкции срещу Кремъл може да доведе до подкопаване на глобалната хегемония на щатския долар, предупреждава Европейската банка за възстановяване и развитие. „Всички виждат, че този ръст на китайската валута е за сметка на използването на американската“, посочва в интервю главният икономист на ЕБВР – Беата Яворчик. Тя допълва, че санкциите „дават повод на държавите да започнат да диверсифицират паричните единици за разплащания и в дългосрочен план това може да подбие доминиращата позиция на зелените пари“.
Търговският обмен между Русия и Китай се разрасна след като въведените от Съединените щати и западните им партньори санкции срещу Москва прекроиха търговките маршрути и насочиха повече руски доставки към Азия. Руското правителство започна също да осчетоводява далеч по-голям дял от търговския си обмен в юани за сметка на щатския долар и еврото. Китайската валута е имала 34% дял от руския внос през юли и 25% от износа, показват последните официални данни на „Банк России“.
Освен подема на търговската активност между двете държави, юанът все по-често се използва и от трети страни, които имат суапови линии с Народната банка на Китай и които не са се присъединили към санкциите срещу Русия, показва публикувана на 27 септември научна разработка, чийто съавтор е Яворчик. Тя е проучила данните за равнището на трансакциите на руския внос между януари 2016-а и декември 2022-а. Заключението на Яворчик е, че „голяма част от тези суапови линии предхождат войната“ и „военните действия просто са дали тласък на използването на юана като валута за разплащания“.