Готов е новият лозарски регистър, който е разработен с реализирането на Споразумение между Министерство на земеделието и храните и Евростат в агроминистерството. Той беше представен от заместник-министъра на земеделието и храните Георги Тошев.
„Целта е да се подпомогне работата както на земеделската статистика, така и на Изпълнителната агенция по лозата и виното, и на Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция при прилагането и администрирането на интервенциите в лозаро-винарския сектор от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г.“, отбеляза заместник-министърът.
Новият електронен регистър ще съдържа актуална информация относно производствения потенциал на лозаро-винарския сектор в България и ще подмени съществуващия до момента регистър.
Досегашната информационна система, която е технологично остаряла и е несъвместима със софтуера на съвременните операционни системи, също ще бъде подменена. „В новата информационна система чрез изграждането на отделен статистически модул за ползване от отдел „Агростатистика“ в министерството на земеделието и храните ще бъде осигурен достъп до наличните данни за изготвяне на обобщаващи справки в изпълнение на националните нужди и тези на европейското законодателство в областта на земеделската статистика“, уточни заместник-министър Тошев. Той отбеляза още, че качеството и достоверността на данните в регистъра зависят и от земеделските производители, които сами ще заявяват площите, върху които отглеждат лозя, както и добивите на винено грозде.
Автоматичният обмен на данни от лозарския регистър със системите на Държавен фонд “Земеделие“ ще улесни заявяването за подпомагане. Новата информационна система, софтуерно и хардуерно оборудване и техника ще облекчат работата на служителите от Изпълнителната агенция по лозата и виното и лозарският регистър ще бъде надежден източник на информация за всички, които имат отношение към лозаро-винарския сектор.
Отпуснатите безвъзмездно средства от Евростат ще спомогнат за намаляване на финансовата тежест върху бюджета на агроминистерството и намаляване на административното натоварване върху анкетираните лица при събиране на данни за лозаро-винарския сектор.