В първия си вариант, отхвърлен в предния парламент, Законът за защита на лицата, подаващи сигнали, беше закон бухалка и чадър за доносници.
Това обясни депутатът от ГЕРБ-СДС Радомир Чолаков по време на дебатите по приемането на първо четене на промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Законопроектът е предложен от Надежда Йорданова и Петър Кьосев от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“.
Чолаков, който се изказа в подкрепа на промените, обърна внимание, че сигурността на подателите на сигналите ще бъде прехвърлена от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) на Комисията за защита на личните данни. Според него, по този начин рискът от използване на закона за подаване на доноси ще бъде сведен до минимум. Чолаков настоя срокът между първо и второ четене да бъде кратък и промените, които представляват транспониране на европейска директива, да я следват стриктно, без промени.
Въвеждането на директивата е част от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Законодателните промени предвиждат защита, както на работещите на трудов договор, така и на лицата – стажанти, които подават сигнали за това, че тяхната компания засяга финансовите интереси на Европейския съюз.
Предвижда се и премахване на ограничението за образуване на производство, когато от нарушението са изминали повече от две години. Урежда се и задължението до лицето, подало сигнала, в 7-дневен срок, да му се изпрати потвърждение, че информацията му е обработена и съответните компетентни институции са информирани.
В изпълнение на изискванията на директивата общ канал за подаване на вътрешни сигнали имат право само дружества с общ брой работници или служители от 50 до 249 лица, а дружествата с над 250 работници или служители трябва да си създадат свои собствени вътрешни канали.
От друга страна се предвижда лицето, което е подало сигнал, да има осигурена правна защита и пълно обезщетение за вредите, които ще понесе, ако например бъде уволнено или някакъв лиценз или разрешително му бъдат отнети.
Законопроектът бе приет на първо четене – със 112 гласа „За“, с 53 гласа – „Против“ (на депутатите от „Възраждане“, „БСП за България“ и „Има такъв народ“) и с 4 гласа – „Въздържал се“ (четирима от ГЕРБ-СДС и един от ДПС).
По време на обсъжданията депутатът от „Има такъв народ“ Тошко Йорданов попита къде може да подаде сигнал за чекмеджето на Бойко Борисов, защото по негови изчисления то съдържа 4 млн. лева и 10% от тях са 400 000 лева, които ще му свършат работа. Тук той визираше лансираната в последно време идея за промяна в данъчното законодателство.
На въпроса на депутата от ИТН отговори Цончо Ганев от „Възраждане“, който му препоръча да пита един депутат от управляващата сглобка – певец, който твърдял, че има човек в НАП. А ако той не знаел, то Тошко Йорданов можело да отиде в стаята, където Пеевски събирал партньорите от сглобката.