Днес отбелязваме Международния ден на правото да знам.
Около 10-12 000 заявления за достъп до обществена информация се подават годишно в последното десетилетие. Това посочва в интервю за БТА адвокат Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Фондация „Програма достъп до информация” (ПДИ).
Днес отбелязваме Международния ден за достъп до информация и Международния ден на правото да знам, който е посочен за такъв от 2003 г. по инициатива на Международната мрежа на защитниците на свободата на информацията, създадена на международната среща на организациите за свобода на информацията в София (28 септември 2002 г.). Тогава членовете на мрежата решиха да отбелязват тази дата като Международен ден на правото да знам с цел утвърждаването и популяризирането на стандартите в областта на свободата на информация.
По този повод днес в 17:30 часа Фондация „Програма достъп до информация” ще връчи позитивни и негативни награди в областта на свободата на информация в България. Това ще се случи за 21-ви път (от 2003 г.), а наградите за Деня на правото да знам се разпределят в шест категории – четири положителни и две негативни, в областта на свободата на информация в България.
За изминалите 20 години Фондация „Програма достъп до информация” връчи не само множество награди и грамоти за принос в областта на достъпа до информация, но и антинагради, които порицаха и осмяха негативни практики и абсурдни решения на институциите да избягват задълженията си да бъдат отчетни и прозрачни в дейността си пред гражданите.
Със „Златен ключ“ и позитивна грамота се отличават граждани, НПО и журналисти, които активно, последователно и резултатно използват процедурите на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) в обществена полза. Награждават се и институциите, развили положителни практики по изпълнение на закона и предоставяне на информация на гражданите.
С „Катинар” и „Вързан ключ” се порицават практики, които нарушават правото на достъп до информация, а понякога се връчва и Срамота.
Жури избира победителите сред десетки номинации.