„БАНКЕРЪ” откри евродиректива за „Надуващия свирката”

Пари

Нарекохме прибързано системата на подаване на инфармация за данъчни нарушения „донос-бонус”. Подиграхме се на едно декларирано, но не и мотивирано предложение грубо и безцеремонно. Всичко това направихме от сеирджилък и непросветеност.

А такова лице, външен информатор, на английски е Whistleblower, в превод  „надуващ свирката”. Така е записано и в евродокументите.

„БАНКЕРЪ” откри специална евродиректива по въпроса, която ние очевидно не познаваме и не зачитаме. Справка: ДИРЕКТИВА (ЕС) 2019/1937 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА НА ЕВРОПА” от 23 октомври 2019 година. Тя е за защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на съюза. Същата е изменена с: РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2020/1503 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 7 октомври 2020 година.

Има ли “мисирка”, която да е чувала въобще за този документ? Или сме членове на Европейския съюз само когато ни харесва?

И втори въпрос: Защо идеята бе пусната без никаква обосновка, без мотиви? За да се привлече “приятелският” огън на Бойко Борисов ли, чийто популизъм край няма?

Нека прегледаме по диагонал евродокумента, за да видим, че в рамките на 40 страници той изчерпателно е очертал рамките на взаимодействието между държавата и гражданите при набирането на информация за престъпни, ощетяващи обществото практики.

„Целта на настоящата директива е да подобри прилагането на правото и политиките на Съюза в конкретни области, като се определят общи минимални стандарти, с които се осигурява високо ниво на защита на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на Съюза”, пише още в първите редове.

Обхватът на директивата не са само данъчните престъпления, както бе гласувано при нас. Тя се отнася и за обществените поръчки; финансовите услуги, продукти и пазари и предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма; безопасността на продуктите и съответствието им;  безопасността на транспорта;  опазването на околната среда; радиационната защита и ядрената безопасност; безопасността на храните и фуражите, здравето на животните и хуманното отношение към тях; общественото здраве; защитата на потребителите; защитата на неприкосновеността на личния живот и личните данни, сигурността на мрежите и информационните системи и други.

В крайна сметка ние направихме частичен опит да мобилизираме гражданството за бдителност само в данъчната сфера.

В документа са изброени и лицата, „надуващи свирката”. Това са работниците, включително държавните служители; самонаетите; акционерите и лицата, принадлежащи към административния, управителния или надзорния орган на предприятия, включително неизпълнителните членове, както и доброволците и платените или неплатените стажанти.

Директивата брани и подалите сигнал или публично оповестили информация за нарушения след прекратяване на трудовите правоотношения.

В нея са дадени определения за „засегнато лице“, „ответни действия с цел отмъщение“, „последващи действия“,„обратна информация“,  „компетентен орган“  и др.

Тя засяга и маловажните сигнали. Компетентните органи в държавите членки, след като извършват надлежна оценка на въпроса, могат да решат, че нарушение, за което е подаден сигнал, е очевидно маловажно и не налага предприемането на допълнителни последващи действия.

Важна част на директивата е член 16 “Задължение за поверителност”:

„Държавите членки гарантират, че самоличността на сигнализиращото лице не се разкрива на никого освен на служителите, упълномощени да получават или да предприемат последващи действия по сигнала без изричното съгласие на това лице. Това се прилага и за всяка друга информация, от която може пряко или непряко да се узнае самоличността на сигнализиращото лице”.

Самоличността на сигнализиращото лице може да бъде разкрита само когато това е необходимо в контекста на разследвания от национални органи или съдебни производства.

 Гарантира се също, че компетентните органи, които получават информация за нарушения, която включва търговски тайни, не използват или разкриват тези търговски тайни за цели, които надхвърлят необходимото за предприемане на съответни последващи действия.

Мерките за осигуряване на защита на „надуващите сверката” са в Член 19 “Забрана за ответни действия с цел отмъщение”.

Там е посочено, че страните може да предвидят мерки за финансова помощ и подкрепа, включително психологическа подкрепа, за сигнализиращите лица в рамките на съдебно производство.

За това се хванаха „мисирките” в България! А то била залегнало в евродиректива, ама нейсе.

И още нещо. В нейните преходни и заключителни разпоредби пише:

„Държавите членки въвеждат в сила законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива, до 17 декември 2021 година”.

Две години бездействие…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст