Всички държави от Европейския съюз вече са подали своите териториални планове и се възползват от парите за тях. Само ние се бавим да се възползваме от нещо, което ще ни подпомогне. И Полша, и Гърция, и Чехия имат подобни казуси, но те се възползват от тези средства, за да си развият регионите в една или в друга посока. Това посочи Радослав Рибарски от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” в кулоарите на парламента.
Той добави и че никъде в териториалните планове не са заложени конкретни дати за затваряне на централите, но навсякъде – за изваждане на мощностите от експлоатация – се записва 2038 година, защото политиката за декарбонизация оказва пряко влияние върху цената на въглеродните емисии и ще направи съвсем скоро тяхната енергия непродаваема. Този ефект очаква цяла Европа, предупреди Рибарски.
Той посочи, че е участвал в редица обсъждания на териториалните планове в Стара Загора, за разлика от колегата му Даниел Вълчев от ГЕРБ-СДС, който също е избран от старозагорския регион. По отношение на ожесточените дебати в пленарната зала Рибарски коментира, че те са само знак, че кампанията за местните избори започва добре.
Той продължи, че от Министерството на енергетика на няколко пъти са се срещали с миньорите и на тези обсъждания винаги се е апелирало те да дават предложения.
“Такива планове са изготвяни и по времето на ГЕРБ и те винаги са получавали известна доза критика”, посочи Рибарски и посочи, че не трябва да се бърка датата за извеждане на мощностите от експлоатация, която е 2038 година и годината на затваряне на централите. Добави и че териториалните планове са за намаляване на ефектите от процеса на зеления преход и са нещо отделно от инвестициите, които трябва да се планират за големите заместващи мощности.