Принцът на една от най-малките държави в света – Лихтенщайн, управлява многомилиардна доларова династия, датираща отпреди почти 1000 години, преживяла войни, наводнения и скандали. Днес финансовата империя на принц Ханс-Адам ІІ процъфтява благодарение на основния й източик на опит – управлението на парите на най-богатите хора в света. Частната фирма за банкови услуги и управление на активи на кралската фамилия LGT Group оповести рекорден размер на управляваните средства от почти 306 млрд. шв. ранка към 30 юни – с 6% повече отколкото в края на миналата година.
Регистрираната във Вадуц компания приключи през септември покупката на инвестиционния бизнес на Abrdn във Великобритания и Джърси – четвъртата задгранична инвестиция от 2021-а насам. По този повод 58-годишният главен изпълнителен директор на частната банка на LGT Оливие Пердо коментира, че той е екипът му продължават да оглеждат потенциални възможности, но акцентират върху естествения растеж.
Скоростният възход на почти стогодишната компания на мъничката алпийска нация от 39 хил. жители е резултат на “възвръщането на видовете” след като преди време бе сред ползващите се с най-лоша слава данъчни убежища в света. LGT е успяла да удвои управляваните си активи и оперативните приходи през последното десетилетие и да спаси раздробения си от упоритото преследване на офшорните финансови центрове след финансовата криза от 2008-а бизнес. Тя е сред фирмите, “откраднали” служители на “Креди Сюис” след колапса на втория по големина кредитор на Швейцария и поглъщането му от “Ю Би Ес груп”, а персоналът й вече наброява 5 хил. души. През август и бившият изпълнителен директор на “Креди Сюис” – Аджай Пенджаби – се прехвърли в поделението за управление на лични състояния на LGT. Господин Пердо посочва, че фирмата му наема активно опитни банкери и швейцарската банка в никакъв случай не е единственият “вектор за растеж”.
Възходът на LGT помага и на принц Ханс-Адам ІІ да се изкачи в класацията на свръхбогаташите, затвърждавайки 78-годишния статус на най-богатата кралска династия в Европа. Принцът, който е единствен бенефициент на компанията от Вадуц, в момента е на 215-о място по богатство в света с лично състояние от около 9.2 млрд. щ. долара – със 71 места над 286-а си позиция в началото на годината в милиардерския индекс на агенция “Блумбърг”.
За разлика от други европейски монарси, примерно като британския крал Чарлз ІІІ, най-ценните фамилни активи са лична собственост на принца. Фамилията започва да трупа богатство със земя, завзета през ХІІ век, която навремето се е простирала в голяма част от днешните Германия, Австрия, Унгария и Чешката република. LGT е създадена през 1921-а с 10 служители, а кралското семейство я купува 10 години по-късно по време на Великата депресия.
Принц Ханс-Адам ІІ поема управлението на компанията през 70-е години на миналия век когато баща му го натоварва да реорганизира фамилната империя, в която цари пълна бъркотия в резултат на експроприациите през Втората световна война и на лош мениджмънт. След като я стабилизира, бившият възпитаник на лондонски банки я разширява извън пределите на Лихтенщайн, откривайки първия задграничен клон в Хонконг през 1986-а малко след като наследява на трона баща си.
Освен LGT, на която принцът и семейството му са най-едрите клиенти, династията притежава и земя и недвижими имоти, включително и замък на река Рейн. Кралската фамилия има и ценна колекция от художествени произведения, между които творби на Ван Дайк, Пол Рубенс и Бартоломе Естебан Мурильо, въпреки че финансовата империя е основният източник на богатството й. Пазарната оценка на LGT е скочила с почти 25% през тази година, според индекса на “Блумбърг”, изпреварвайки световния индекс на MSCI.
Подобно на Швейцария, и Лихтенщайн навремето беше популярна финансова дестинация благодарение на стриктните си закони за банковата тайна, но след огласяването на данните, откраднати от LGT, ръководството засили прозрачността.
54-годишният Макс – вторият син на принц Ханс-Адам и бивш банкер на “Джей Пи Моргън Чейз”, в момента е редседател на борда на LGT Group, чиито печалби идват основно от управлението на лични състояния и от инвестиционни операции. Той и семейството му участват във вземането на най-важните решения на бизнес-империята, включително и за покупката на австрийския бизнес за управление на авоарите на богатите на “Ю Би Ес” през 2021-а и подобни сделки за австралийската Crestone и индийската Validus Wealth. През миналата година пък LGT се върна в Германия, където отвори офис за частни банкови услуги в Хамбург.
Фирмата планира да продължи да разширява световното си присъствие, въпреки че не се очаква да навлезе на нови пазари в близко бъдеще, а по-скоро да активизира дейността си в сегашните райони.