Суровият петрол регистрира най-големия си тримесечен ръст след скока, последвал началото на войната в Украйна, защото по-ниският износ на руско гориво заплашва да свие още повече предлагането в условията на сериозни редукции на доставките на “ОПЕК+”. Данни, публикувани на 29 септември, показват, че Москва планира да не изнася почти никакви количества дизел през октомври, за да намали вътрешните цени. Тези мерки тласнаха дизеловите фючърси обратно над ключовото психологическо равнище от 1000 щ. долара за тон.
Базовият американски сорт WTI за доставка през ноември приключи седмичната си търговска сесия на 29 септември с котировка 90.79 щ. долара за барел, с което “циментира” най-високата си тримесечна печалба от периода януари-март 2022-а. Фючърсните контракти с най-къс срок до падежа на суровината са добавили 29% към пазарната си оценка през третото тримесечие. Това се дължи основно на орязаното производство на ОПЕК+ и на критично ниското равнище на американските петролни резерви в основния център за съхранение Къшинг, щата Оклахома.
Петролът сорт “Брент” за доставка през ноември, срокът на чийто контракти изтече на 29 септември, приключи търговията си на цена от 95.31 щ. долара за барел. А по-активно търгуваните декемврийски договори на суровината закриха седмичната си сесия с котировка от 92.20 долара за барел.
Повечето най-значими движения на петролните пазари през тази седмица дойдоха от водещите цени.