От Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщиха, че 16 общини и техни партньори в страната кандидатстват за осигуряване на екологични превозни средства за градски и междуселищен превоз на пътници и подобряване на инфраструктурата.
Проектите са на стойност 107 млн. лева, а средствата се осигуряват от Министерството на регионалното развитие и благоустройството чрез процедурата „Екологосъобразна мобилност“ по Плана за възстановяване и устойчивост.
Крайният срок за кандидатстване изтече на 2 октомври 2023 година. Сега предстои оценка на подадените предложения. Проектите ще се изпълняват в партньорство между две и повече
местни администрации, уточняват от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Проектни предложения за постигане на по-добра и по-екологична свързаност в страната са подадени от Община Казанлък в партньорство с Община Павел Баня, Община Айтос в партньорство с Община Карнобат, Община Асеновград в партньорство с Община Садово, Община Пазарджик в партньорство с Община Пещера, Община Габрово с Община Севлиево, Община Враца с Община Монтана, Община Велинград в партньорство с Община Ракитово, Община Кюстендил с Община Невестино, Община Сливен в партньорство с Община Ямбол, Община Ловеч с Община Троян, Община Самоков в партньорство с Община Ихтиман, Община Хасково в партньорство с общините Свиленград и Харманли, Община град Добрич в партньорство с Община Добричка, Община Петрич в партньорство с общините Сандански и Ботевград, Община Шумен с Община Търговище и Община Перник в партньорство с Община Брезник.
Освен покупка на нови автобуси и тролейбуси с нулеви емисии (по изключение с ниски емисии), по проектите ще се финансира и изграждането и поддръжката на зарядни станции за превозните средства на обществения транспорт.
По програмата ще могат да бъдат разработени и внедрени интелигентни транспортни системи в населените места, които ще позволят автоматизирано управление и контрол на трафика и движението, проследяване на колите на градския и междуградския транспорт с GPS система, автоматизирани системи за продажба на билети и други удобства.
Предвидено е и въвеждането на мерки за повишаване на безопасността на движение в населените места.
На места ще бъдат изградени пешеходни надлези с достъп за хора с намалена подвижност, допълнително осветление на пешеходни пътеки, изграждане на велоалеи, специални маркировки за намаляване на скоростта на входовете на населените места, поставяне на настилка с различен цвят и текстура, осветени и дублирани пътни знаци, изграждане на разделителни острови. Предвижда се общините да могат да разработят или актуализират плановете си за организация на движението в населените места.
Венемира Мачева