Екоминистърът предлага държавната въглищна централа да остане като стратегически резерв 

мини

Преговорите с Европейския съюз по никакъв начин не са свързани с реалното затваряне на централите, заяви категорично пред БНР министърът на екологията Юлиян Попов. 

Той даде пример с целта за 40% намаляване на емисиите, като посочи, че ако я махнем, това нищо няма да промени за централите. Ако я оставим и не я постигнем, ще влезем в наказателно постановление, в нарушаване на договор, но нищо особено няма да се случи. По думите му обстоятелството, че тя е там, е просто индикативен факт.  

Той бе категоричен, че кабинетът няма да нареже и унищожи нито една централа, няма да я събори, освен ако компанията, която я притежава, не го направи, а това също ще стане, защото частните централи, когато започнат да губят, те просто ще затворят. Министър Попов подчерта, че и това ще се случи, без да е свързано по никакъв начин с правителството. 

По думите му държавната въглищна централа трябва да бъде запазена като стратегически резерв и да бъде обслужвана като такъв. Той обясни, че това не означава, че тя ще работи с пълен капацитет, но трябва да бъде запазена. Необходимо е държавата да управлява геополитическите рискове от висок порядък и трябва да бъде подготвена. 

По отношение на мините министърът добави, че дори утре всичко да престане да работи, в тях трябва да продължат да работят поне 3000 души в продължение на 10 години. Попов посочи, че ще се гарантира работна ръка, защото зариването и изравняването на тези терени ще изисква такава за период от 10 години. 

Според него оттеглянето на териториалните планове е възможно, но ще доведе до загуба от порядъка на 2 млрд. лв., без да се получи нищо в замяна. Тези планове се разработвали вече две години в изключително обстойни консултации с всички. 

Юлиян Попов отбеляза, че това, което става с въглищната индустрия, не зависи по никакъв начин от това, което България иска и ще получи като средства от Европейския съюз. Той отново подчерта, че въглищната индустрия се движи според пазара. През първите шест месеца на 2023 година в целия Европейски съюз въглищното производство на електроенергия е паднало с 23 процента. Попов смята, че това е тенденцията и не очаква да се появи такъв тип криза, която да върне изцяло въглищното производство. 

Екоминистърът коментира, че преди да започне кампанията, разговорите с протестиращите са вървяли много конструктивно. Но с навлизането в кампанията нещата са се изострили.   

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст