КНСБ продължава да настоява за отлагане на либерализацията на енергийния пазар 

кнсб

Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) не отстъпва от искането си за отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 година.

Причината е, че те смятат този подход за крайно негативен и според тях ще създаде тежки социални проблеми, както поради невъзможността на битовите потребители да се адаптират към новите условия, така и поради самата организация на плавен преход, която трябва да се случи в рамките на две години. Това се посочва в становище, публикувано на интернет страницата на синдиката. 

В документа се настоява още да бъде разработена стратегия или програма за преодоляване на енергийната бедност в България. 

КНСБ припомни, че на 4 октомври на заседание на Комисията по енергетика в парламента бе приет Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетика, с който се премахват регулираните цени за битовите потребители от 2026 година. Организацията посочва, че проектът на решение не дава яснота относно точния механизъм за защита на домакинствата, както и на уязвимите и на енергийно бедните. В него не се посочва и как точно въпросният механизъм ще бъде финансиран. 

От синдиката допълниха, че на същото заседание на Комисията по енергетика в т. 3 е било предвидено приемане на Пътна карта за неутралност по отношение на климата. В картата са заложени два възможни срока за затваряне на централите – 2030 г. или 2038 година. Те отново повториха заявената категорична позиция на КНСБ против всякакви сценарии с бързо спиране на въглищни мощности, което поставя под риск енергийната сигурност на страната. 

По настояване на КНСБ точката беше отложена, като те подчертаха, че Пътната карта в този си вид противоречи категорично на подписаното Споразумение в резултат на протестите на миньорите и енергетиците от КНСБ и КТ „Подкрепа“. 

Синдикатът настоява Пътната карта да не бъде разглеждана в Народното събрание и да бъде отново представена за обсъждане в рамките на Комисията по енергиен преход към Консултативния съвет по Европейската зелена сделка, където да бъде актуализирана в съответствие със Споразумението от 3 октомври 2023 г., одобрено с решение на парламента на 4 октомври. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст