На срещата на експертните работни групи към министерствата на външните работи на България и Северна Македония е била направена оценка на нивото на отношенията между двете държави с фокус върху секторното сътрудничество, Договора за добросъседство и приятелство, и европейския път на Северна Македония. Това заяви в интервю за телевизия “Телма” министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, предаде БТА.
По думите му “случилото се около сдруженията на българите в Северна Македония” е предизвикало криза в отношенията между двете държави и комуникацията е била предимно по консулски въпроси, но сега се прави опит да се нормализира и политическата комуникация. “Вярвам в тезата, че ако ние не общуваме, някой друг ще влезе в тази комуникация и ще я отклони по друга пътека. Прессъобщенията на двете министерства на външните работи бяха идентични, но понякога съвместните съобщения считаме за успех. Това съвместно съобщение казва, че това е била конструктивна, редовна среща. В кризата около ситуацията със сдруженията ние нямахме политическа комуникация, а ако имаше срещи, трудно можехме да стигнем до съвместно прессъобщение. Затова казвам, че имахме крехки отношения, все още изграждаме доверие след тази криза. Качеството беше във факта, че имаше среща, че се говореше открито за проблемите на двете страни, размениха се мнения, нямаше заключения, освен това, че трябва да бъдат продължени тези срещи и мисля, че те са важни”, посочи Османи.
По думите му нищо не може да намали важността и неотложността на конституционните промени, които страната трябва да направи, за да използва „отворената врата на Европейския съюз заради геополитическото развитие на европейския континент, защото в противен случай Северна Македония може да чака нов подобен шанс с десетилетия”.
Според Османи дебатът, който се води от опозицията в Северна Македония по повод промените в основния закон на страната е ирационален, самата опозиция няма последователна позиция, а всички представители на европейските държави с които е разговарял „се чудят на несериозността на опозицията, която или не разбира момента, или е заслепена от предстоящите избори”.
„Сега имаме шанс (за преговори с ЕС), а говорим за това кой ще е премиер, министър, говорим за избори. Ако погледнете на процеса отстрани, ще видите колко банално и несериозно изглежда това. Да рушите е по-лесно отколкото да градите. Опозицията иска само да руши”, счита македонският външен министър.
„Знам, че непрекъснато го казваме и силата му вече отслабва, но наистина след Втората световна война и формирането на ЕС не е имало такъв геополитически импулс за разширяване, заради руската агресия в Украйна. Оттук е и спешността да не изпуснем момента. Често казвам, че ЕС се разширява на два принципа – меритократичен и геополитически. Какво означава това? Тази голяма желязна врата на ЕС се отваря периодично при определени геополитически импулси и онези, които са готови, влизат през този период, когато вратата е отворена”, каза Османи. И повтори тезата си, че именно Северна Македония е изместила тежестта на „дискурса с България” от историческите въпроси за правата на малцинствата, поле, на което Северна Македония „е най-добра”, а промените в конституцията са в неин интерес.
Попитан за разяснение на казаното от него в интервю за „Франкруфрер алгемайне цайтунг”, че ще има нови искания от страна на България, но той се интересува от европейския дневен ред, което опозицията в Северна Македония прие като потвърждение на собствената си теза, Османи отговори, че „преговорната рамка е стена за българските искания”, а изпълнението на Договора за приятелство и добросъседство е въпрос на двустранни отношения.
„За провеждането на втората междуправителствена конференция (за Северна Македония) има само едно условие и това са конституционните промени. За отварянето на главите остават само темите за върховенството на закона и публичната администрация. Нищо от протокола (с България) не е условие за провеждането ѝ”, отчете той.
Според него Северна Македония е подготвена за изпълнение на ангажиментите в подписаните с България протоколи, но се изчакват дали парламентът на Северна Македония ще гласува промените в конституцията и готовността на България, за да бъдат изпълнени те и от двете държави.