Кредитът за частния сектор продължи да се забавя през юли и в края му нарасна с 11.2 процента на годишна база при 11.9 на сто ръст в края на юни. Това четем в месечния обзор на българската икономика, изготвен от дирекция „Европейски въпроси и икономически анализи” в Министерството на финансите, който представя конюнктурен анализ на основните макроикономически показатели.
По-слабият темп на нарастване на кредита за частния сектор през юли се дължеше на по-бавното увеличение на кредитите за нефинансови предприятия, който се забави до 7.2 на сто спрямо растеж от 8.4 на сто месец по-рано.
За това допринесе сегментът на корпоративните кредити с матуритет до една година, който отчете спад от 56 процента спрямо година по-рано, докато тези с матуритет над пет години продължиха стабилно да нарастват – с 8.9 на сто спрямо 8.2 на сто през юни.
Същевременно,
кредитите на домакинствата запазиха темпа си,
като се увеличиха с 14.1 процента, за което принос продължи да има значителното нарастване на кредитите за потребление и на тези за покупка на жилища, в съответствие с по-високия ръст на потреблението на домакинствата през второто тримесечие и растящите цени на жилищата. Кредитите за покупка на жилища отчетоха повишение от 18.3 на сто на годишна база при 18 процента през юни, като изглежда динамиката им не беше повлияна от наскоро предприетите от БНБ макропруденциални мерки за охлаждане на пазара.
Среднопретегленият лихвен процент по кредити за нефинансови предприятия продължи да нараства за пети пореден месец през юли, като се повиши с 12 базисни точки и достигна 4.89 процента.
Средният процент по жилищни кредити се понижи с една базисна точка до 2.59 процента и по този начин остана близо до историческия си минимум.
Средната цена на потребителските кредити добави 73 базисни точки до 8.9 на сто, докато месечният обем на новите сделки намаля с 8.7 на сто спрямо края на юни.
Среднопретегленият лихвен процент по срочни депозити на нефинансовите предприятия и домакинствата леко се понижи през юли – с 10 базисни точки до 1.77 процента.