Котировките на суровия петрол падат главоломно от началото на седмицата заради опасения, че забавянето на глобалния растеж ще ограничи потреблението. След като американският сорт WTI загуби 5.6% от пазарната си оценка на 4 октомври – най-сериозният дневен срив от септември 2022-а, ден по-късно горивото за доставка през ноември се стабилизира в близост до 83.60 долара за барел. Глобалният базов сорт “Брент” за доставка през декември пък падна под 85 щ. долара за барел за първи път от края на август. Показателен е и фактът, че черното злато проби ключови технически равнища, като и американският WTI и “Брент” потънаха под 50-дневната пълзяща средна стойност за първи път от юли. Пазарните колебания също се изостриха по време на движението, включвайки в екшъна и сделките с опции.
Поевтиняването на черното злато последва срива на бензиновите цени след публикуването на данни за пазара в Америка, показали, че складовите запаси там са скочили, а потреблението на бензин е паднало до най-ниското си за сезона равнище от 25 години насам. Пръст за обрата има и растящото недоволство от растящите лихвени стойности и от нестабилното стопанство, които разстроиха пазарите на облигации и акции през последните седмици.
Въпреки свитото в момента предлагане на суров петрол, перспективата за по-големи доставки в бъдеще, както и техническите продажби и предизвиканото от осъществяваната с алгоритми търговия изпълнение на ордери за ограничаване на загубите, тласна цените в свободно падане. Което свали спот индекса на суровините на “Блумбърг” най-мощно от март когато щатската банкова криза разлюля пазарите.
Така, след като прибави около 40% към пазарната си оценка от средата на юни до края на септември и приключи третото тримесечие над 95 щ. долара за барел, суровият петрол обърна посоката в условията на масови предупреждения, че възходящият цикъл е стигнал прекалено далече. При това, въпреки уверенията на Саудитска Арабия и на Русия, че ще удължат до края на годината срока на доброволните си допълнителни орязвания на добива, а комитетът на ОПЕК+ препоръча да не се правят промени на колективните редукции на квотите. Ако низходящото движение се стабилизира, то ще допринесе за охлаждането на инфлационния натиск и ще помогне на централните банкери да преценят дали са повишили достатъчно кредитните разходи.