“Хората искат резултати. Проблемът на хората не са парите, те не искат да има ограничения”. Това заяви пред БНТ президентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) Пламен Димитров.
Той обясни, че териториалният план, който е подаден, е за 2030 година. В него пише, че трябва да останат 1600 мегавата от действащи 4300 в момента. Димитров уточни, че затова хората питат какво става с останалите мегавати. По думите му уж няма да ги затварят, а всъщност в тези планове пише, че ще останат 1/3 от тях до 2030 година.
Той обърна внимание, че енергетиците и миньорите държат на две важни точки от споразумението. Димитров обясни, че основното е, че държавата повече няма да ограничава по никакъв начин въглищни мощности на непазарен принцип. А второто, че ще подкрепя критичната инфраструктура на тези ТЕЦ- ове, които са нужни, за да функционира добре енергийната система в България.
Според председателя на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев, който също бе гост в студиото на БНТ, коментира, че България е най-ощетената страна от този преход, още повече че тя е и с най-ниския стандарт на живот в Европейския съюзз.
Велев коментира и темата за 36-е заплати, които управляващите предлагат да се изплащат на напускащите миньори и енергетици. Според него правилният начин е тези компенсации да се заплащат към работните заплати на новите места, на които напускащите ще отидат. Това по думите му ще ги насърчи сами да си търсят работа, още повече, че на тях ще трябва да им се доплащат по 1000-1500 лева.
Пламен Димитров добави, че хората не искат никакви заплати, никакви доплащания, а искат работа. Той обясни, че трябва да се направят сериозни инвестиции и да се изготви план за замяна на комплекса.