Русия вдига забраната за износ на дизел

петрол

Москва позволи на местните износители да доставят дизел на международния пазар само седмици след като наложи възбрана на експорта, предизвикала сериозни трусове. Вместо това правителството взема други мерки за задоволяване на местното потребление. Експортът може да бъде подновен само ако горивото се доставя на руските пристанища по тръбопроводи, става ясно от официално изявление на кабинета по „Телеграм“. Подобни потоци до западните пристанищни градове на страната формират основния експортен обем.

Промяната ще даде глътка въздух на вносителите след като Русия – най-големият самостоятелен износител на дизелови горива, наложи почти пълна забрана на доставките на 21 септември. Рестрикциите качиха европейските цени на и без това недобре снабдения пазар. Рафинериите по света се борят да произведат достатъчно петролни деривати след като Москва и Рияд орязаха производството на богатите на дизел петролни сортове, предизвиквайки срив на петролните резерви.

Кремъл наложи забраната след като растящите вътрешни цени на горивото повишиха инфлацията, създавайки потенциален политически проблем на управляващите точно преди президентските избори през март 2024-а. И въпреки че разреши подновяване на износа, производителите ще трябва да гарантират, че поне 50% от произведения дизел ще остава у дома, посочва правителството.

Чистата печалба за превръщането на суров петрол в дизел падна рязко на 6 октомври – до 23.89 щ. долара за барел, с 2.28 долара по-малко отколкото на 5 октомври, след което се възстанови до 24.42 долара за барел. Всъщност, още преди обявяването на промяната търговците бяха скептични по въпроса колко дълго Русия ще удържи забраната без да препълни хранилищата си.

Износителите, които не произвеждат собствен дизел, но изпращат гориво, купено на вътрешния пазар, вече ще трябва да плащат прекалено високо мито, става ясно още от правителственото изявление. То е 50 хил. рубли (почти 500 щ. долара) за тон – близко до сегашната цена на руския сезонен дизел на националната борса за суровини SPIMEX.

Кремъл възстонява също изцяло и пълния размер на субсидиите за рафинериите, за да гарантира, че вътрешното търсене ще бъде задоволено и преработвателите ще получат компенсации за разликата между цените зад граница и у дома. Правителството беше намалило наполовина многомилионните субсидии през миналия месец, за да ограничи бюджетните разходи, раздути от войната в Украйна. Мярката обаче беше критикувана от руския президент Владимир Путин, който посочи, че редукциите влошават положението на националния пазар на горива.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст