Приключи преобразуването на „ПроКредит Холдинг“ АГ в акционерно дружество

ProCredit-ПроКредит-холдинг

Компанията-майка на ориентираната към развитие група „ПроКредит“ приключи процеса с преобразуването на правната си форма в акционерно дружество (AG). Преоформянето приключи с вписването на „ПроКредит Холдинг“ АГ в търговския регистър в края на септември.

Решението да се одобри промяната на правната форма беше взето с мнозинство на годишното общо събрание, проведено на 5 юни тази година. С преоформянето в акционерно дружество се цели допълнително да се засили приемането от страна на инвеститорите, особено сред участниците на международните пазари, като същевременно с това се опрости корпоративната структура. Фокусът на „ПроКредит Холдинг“ към малкия и среден бизнес, и по-специално насочеността му към Югоизточна и Източна Европа, както и ориентацията му към устойчиво въздействие, ще останат непроменени.

Приключилото преобразуване в акционерно дружество беше предшествано от цялостен анализ. Този процес е воден от идеята, че групата „ПроКредит“ ще запази своята уникална мисия за развитие и ориентация към печалба, както и регионалния си фокус върху Югоизточна и Източна Европа. „ПроКредит“ се надява, че преобразуването в по-разпознаваема в международен план корпоративна структура ще помогне на компанията да привлече интереса на по-широк кръг от потенциални инвеститори. Освен това тази промяна създава условия за опростяване и оптимизация на организационната структура. За разлика от командитното дружество с акции, надзорният съвет на акционерното дружество има правомощието да назначава и освобождава членовете на управителния съвет. Чрез избора на надзорния съвет акционерите в акционерното дружество  ще могат да повлияят върху управлението.

Преоформянето към акционерно дружество не води до промяна в съществуващия кръг от акционери. Към момента на преобразуването ограничено отговорните съдружници притежават същото количество и брой акции в „ПроКредит Холдинг“ АГ, каквито са притежавали преди това в „ПроКредит Холдинг АГ и Ко.“ КГаА. Що се отнася до самите ограничено отговорни съдружници, не е необходимо да се предприемат каквито и да било действия във връзка с промяната на правната форма, тъй като те автоматично стават акционери в акционерното дружество, което продължава да се търгува на регулирания пазар (Prime Standard).

Хуберт Шпехтенхаузер, председател на Управителния съвет на ПроКредит Холдинг АГ, отбелязва, че с ориентацията си към устойчиво въздействие групата на „ПроКредит“ прилага уникален бизнес модел. „В днешно време предоставянето на банкови услуги с положително устойчиво въздействие върху икономическото, социалното и екологичното развитие в държавите, в които развиваме дейност, е по-важно от всякога. Ние вярваме, че промяната на правната форма от командитно дружество с акции в акционерно дружество е най-подходящият начин да запазим успеха на „ПроКредит“. Изключително доволни сме, че успяхме да извършим преобразуването толкова бързо след взетото решение от Годишното общо събрание на 5 юни 2023 г. и бихме искали да благодарим на всички, които ни подкрепиха в това начинание.“

„ПроКредит Холдинг“ АГ, с централен офис във Франкфурт на Майн, Германия, е компанията-майка на международната група „ПроКредит“, състояща се от банки, специализирани в обслужването на малки и средни предприятия. Повечето от тези кредитни институции извършват дейност в Източна и Югоизточна Европа, но групата е представена и в Южна Америка и Германия.

Акции на компанията се търгуват на регулирания пазар (Prime Standard) на Франкфуртската фондова борса. Основни акционери на ПроКредит Холдинг са стратегическите инвеститори Zeitinger Invest GmbH и инвестиционното дружество на служителите на ПроКредит ProCredit Staff Invest GmbH & Co KG, нидерландската фондация DOEN, KfW (Немската банка за развитие), както и Европейската банка за възстановяване и развитие.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст