Рано е да се правят крайни оценки за работата на едни или други министри. Това заяви пред БНР съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов. Той обаче допусна, че при ротацията на премиера Николай Денков в с вицепремиера Мария Габриел може да има смяна на министри.
“Този състав на кабинета беше излъчен в диалог между акад. Денков и Мария Габриел. Трябва да чуем тях. Нито една от двете политически сили, които стоят зад правителството, няма достатъчно гласове, за да наложи един или друг състав на Министерския съвет. Ще трябва да разговаряме. Добре е преди всичко акад. Денков и Мария Габриел да разговарят. Разбира се, там, където някой не си върши работата и за това има обективни оценки, ще се търси подобряване на решението”, каза Иванов.
Той коментира конституционните промени. Според него атаките не са към философията, а са за формата на търсене на начин как най-добре да стане. “Това, което виждаме, е сериозен дебат, който приема целите на реформата и участва в усилието да намерим най-добрите решения”, добави той. По думите му трябва да се прави разлика между отхвърлянето изобщо на необходимостта на реформата и нейните цели и това да се разговаря за това как да стане по-добре.
“Огромната част от становищата ясно приемат посоката, целите, необходимостта. Има дебат как точно да се случват нещата. Този дебат ще продължи. Ние ще подходим много внимателно и с благодарност и уважение към всяко мнение и ще работим в тези два месеца за прецизиране на текстовете, за тяхното подобряване, отчитане и търсене на съгласие в професионалната общност. Само с големи области на съгласие можем да постигнем ревизия на обществения договор, категоричен бе депутатът.
“Ние трябва много ясно да установим един принцип, който в момента структурно е леко замазан в настоящата уредба, и този принцип е, че носителят на съдебната власт, онази институция, която има първостепенно значение за правосъдието и трябва да бъде с най-високи структурни гаранции за независимост, е съдът. Ние трябва да постигнем това”, подчерта той.
Иванов счита, че един от големите проблеми е как да се осигури работещ модел, организационен, на вътрешно управление на прокуратурата, който едновременно да гарантира нейната отчетност и ефективност, и необходимата доза професионална автономия на всеки прокурор. Този пакет не е война с прокуратурата и прокурорите, категоричен е народният представител. “Надяваме се прокурорското съсловие да се включи по-активно, приемайки необходимостта от промени”, допълни той.