Поредният геополитически риск качи цените на петрола

петрол

Суровият петрол поскъпна с 5% след най-масираната и най-кървава атака срещу Израел от десетилетия, заплашваща да нажежи напрежението в Близкия изток – източник на около една трета от световните залежи на черно злато. Фючърсните контракти на американския лек суров петрол WTI за доставка през ноември се търгуват в близост до 86 щ. долара за барел – с над 2 долара за барел повече отколкото в края на миналата седмица, заради завръщането на рисковата премия. Петролът сорт “Брент” с доставка през декември пък надхвърли 87.50 долара за барел след като приключи седмичната си търговия под 85 долара за барел. Жертвите на ударите на Хамас срещу Израел през уикенда надхвърлиха 1100 души, а сраженията навлизат в третия си ден. Съединените щати пък изпратиха бойни кораби в региона като демонстрация на подкрепа за Тел Авив.

Последните събития в Израел не представляват незабавна заплаха за петролните потоци, но съществува опасност конфликтът да прерасне в по-разрушителна война, която да въвлече и Съединените щати и Иран. Всеки ответен удар срещу Техеран заради обвиненията, че страната е замесена в атаките срещу еврейските земи, може да застраши преминаването на плавателни съдове през Ормузкия проток – жизнено важен маршрут, който Техеран беше заплашил да затвори при предишни конфликти.

Фючърсните контарки на WTI и “Брент” загубиха по около 10 щ. долара за барел от началото на октомври преди атаката срещу Израел, защото тревогите от високите лихвени проценти и забавящия се растеж помрачиха перспективите за потреблението. Тези опасения охладиха ентусиазма, предизвикал стремителния ценови подем на черното злато през третото тримесечие в условията на крехък баланс между търсенето и предлагането след като Саудитска Арабия и Русия удължиха до края на годината сроковете на доброволните си допълнителни редукции на доставките.

Анализатори на “Ситигруп” посочват в анализ за клиентите си, че войната между Израел и Хамас намалява очакванията, че Рияд ще свие или ще отмени напълно решението си да доставя по 1 млн. барела суров петрол на ден по-малко на международния пазар до края на годината. Расат и рисковете от удар на Израел по Иран.

Поредният военен конфликт избухва след месеци на отслабващо напрежение между Вашингтон и Техеран и ръст на иранските петролни доставки до най-високите количества от пет години насам с мълчаливата благословия на американците. В екстремния сценарий Иран може да отговори със затварянето на Ормузкия проток, през който всеки ден се транспортират почти 17 млн. барела черно злато и петролни деривати. По оценка на анализатори, ако Тел Авив обвини директно Ислямската република, че е замесена в организацията и подготовката на удара на Хамас, би било много трудно за администрацията на президента Джон Байдън да продължи да приема подобен облекчен санкционен режим. Защото критиците в щатския конгрес и в други държави ще твърдят, че Белият дом осигурява финансови средства на Техеран да спонсорира терористи.

Привнесената от войната нова доза пазарна несигурност след натиска на високите лихви вече засяга и други пазари.

Японската йена и щатският долар – и двете валутни убежища при кризи – се засилиха след смъртоносните удари на Хамас. Норвежката крона пък поскъпна към всичките си основни търговски конкуренти от Г-10, облагодетелствайки се от растящите петролни котировки. Акциите на американските компании паднаха с 0.7% в ранната си сутрешна търговия на 9 октомври след срива на водещите индекси на Близкия изток ден по-рано когато базовият израелски борсов индекс TA-35 загуби 6.4% от пазарната си оценка – най-голямата загуба за последните повече от три години. Фючърсните контракти на американските правителствени книжа тръгнаха нагоре в началото на търговската сесия на 9 октомври.

Пазарни анализатори коментират, че геополитическите кризи в Близкия изток по правило водят до ръст на цените на черното злато и до спад на котировките на акциите. И че оттук нататък всичко ще зависи от продължителността на военния конфликт.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст