Правителството търси начин да улесни индексирането на цените по договорите за строителство, възложени по реда на Закона за обществени поръчки (ЗОП). За целта е необходимо да се подобрят правилата. Това стана ясно след срещата на министър-председателя акад. Николай Денков с представители на Камарата на строителите в България (КСБ).
Премиерът посочи, че очаква конкретни предложения в тази посока, изготвени съвместно от Камарата и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Той се ангажира въз основа на тях Министерският съвет да промени методиката за индексиране на вече договорените цени. Денков подчерта, че правителството е готово също да предложи промени в Закона, ако това е необходимо.
Той съобщи и че ще се търси възможност финансовите средства за индексацията да бъдат заложени в централния бюджет за 2024 г., като се разпределят по отделните министерства – възложители на конкретните поръчки за строителство.
Премиерът изслуша и други искания на представителите на строителния бранш, сред които беше да не се намаляват капиталовите разходи. От сектора алармираха за дисбаланс между правата и задълженията на страните по договорите за обществени поръчки, който е в полза на възложителите.
Браншът възрази срещу промяната в Закона за обществени поръчки, според която силно се ограничават застрахователните инструменти (т. нар. “бондове”) като гаранция за добро изпълнение на договорите за строителство. По думите им това ще възпрепятства малките фирми да участват в търгове и ще намали конкуренцията. Според сектора законът не отчита спецификата на договорите за възлагане на строително-монтажни работи, което прави трудно тяхното изпълнение. Затова от Камарата смятат, че трябва да бъдат разработени типови договори, които да възпроизвеждат принципите, залегнали в практиките на Международната федерация на инженерите-консултанти.