Финландия е във висока степен на готовност по повод на изтичането на газ от тръбопровод в Балтийско море заради подозрения, че то е предизвикано от умишлено увреждане на тръбата. Което събужда опасения за сигурността на енергийната инфраструктура на Европа. Газопроводът, свързващ членовете на НАТО – Финландия и Естония, започна да изпуска гориво през уикенда. Запознати с проблема лица са споделили, че разследването се води въз основа на презумцията, че това е саботаж. Норвежкият сеизмологичен институт Norsar информира, че е засякъл “вероятна експлозия” по балтийското крайбрежие на Финландия в 1.20 ч. на 8 октомври. Подводният телекомуникационен кабел между двете държави също е бил повреден.
Финландският премиер Петери Орпо посочва, че пробивът е причинен от “външен източник”, но е отказал да спекулира кой може да е отговорен за него. “Има смисъл да повишим сигурността на доставките и на критичната инфраструктура”, заявил Орпо за репортери в Хелзинки на 10 октомври. Той е добавил, че би било умно да си подготвен, защото “ако нещо толкова неочаквано се е случило, то може да се повтори”.
Газовите котировки в Европа скочиха след новината за теча защото той съживи тревогите за уязвимостта на енергийната инфраструктура, особено в контекста на войната в Украйна. Базовият европейски газов контракт TTF приключи търговията си на 10 октомври на цена от 49.40 евро за мегаватчас.
След експлозиите на тръбите на “Северен поток” от Русия до Германия през миналата година (чийто виновник все още се издирва) европейските държави засилиха охраната на ключовите си активи. Въпреки че повредата на тръбата не е значима за по-широкия европейски газов пазар, тя повдига въпроси за сигурността на достаките точно на прага на зимата в Европа. Русия спря газовите потоци до Финландия през май 2022-а – около седмица след като скандинавската държава обяви, че ще кандидатства за членство в НАТО в отговор на нахлуването в Украйна.
Финландският президент Саули Нийнистьо е разговарял с генералния секретар на НАТО – Йенс Столтенберг, на 10 октомври и блокът е уверил, че споделя информация и “подкрепя твърдо” членовете си. Естонският и финландският посланици във военния блок са разговаряли с партньорите си. Членовете на НАТО са засилили наблюдението на енергийните активи като за целта използват сателити, самолети, кораби и подводници, позиционирани в най-чувствителните точки в Северно и Балтийско море.
Националното бюро за разследвания на Финландия е образувало наказателно дело за инцидента с тръбопровода и смята, че размерът на поражението насочва към интернационален източник. Газопроводът е положен на дълбочина от около 60 метра, по данни на официални представители на Естония, а течът е открит във Финския залив. Той е в т. нар. изключителна икономическа зона на Финландия, която се простира на 200 морски мили от крайбрежието на страната, но извън териториалните й води – важно разграничение за държавите, за да определят размера на ответните си действия.
“Балтиконекторът” е въведен в употреба преди малко повече от три години, за да свързва новия терминал за внос на втечнен газ във Финландия с Естония. В момента регионът внася все по-големи количества гориво от Съединените щати, въпреки че то има едва 3.5% дял във финландския енергиен микс.