Как министър Радев отговори на упреците за конфликт на интереси

Парламент нов Вот на недоверие

Доколкото разбирам, господата, излизащи тука, трябваше да казват “колосално, колосално” а аз – по сценарий трябваше да казвам – “лъжа, лъжа”.

С тези думи министърът на енергетиката Румен Радев започна изказването си от трибуната на Народното събрание по повод разкритията на депутата от “Има такъв народ” – Павела Митова. Преди това тя обяви в пленарната зала в рамките на дебатите за вота на недоверие към правителството заради политиката им в сферата на енергетиката, че от “Продължаваме промяната” искат да затворят централите заради проекта B Lion, който ще спечели от това близо 30 млрд. лева и зад който стои именно енергийният министър.

По-конкретно за реализацията на проекта била необходима земята на “Мини Марица Изток”, която е 250 квадратни километра. Идеята било на нея да се произвеждат 380 000 тона зелен водород на година, от които 180 000 тона годишно да бъдат за износ. Проектът предвиждал и изграждането на 5.5 (Гигават пико) солари до 2028 г. и удвояването им до 10 (Гигават пико) до 2033 година.

Митова посочи, че за първи път информация за проекта B Lion може да се намери в националната пътна карта „Водородно бъдеще за България“, разработена от Министерството на иновациите и растежа по времето, когато министър е бил Даниел Лорер.

После – на 30 март 2022 г. проектът е бил представен на семинар пред германски политик и пред член на европейския парламент и накрая още веднъж – през май 2022 г., в Берлин. Тогава Румен Радев – в качеството си на заместник-председател на индустриалния капитал в България представил инвестиционния проект пред германския бизнес с желанието да привлече към него 15 млрд. евро.

Същевременно към Министерството на иновациите и растежа в средата на 2023 г. е подадено заявление за финансиране на малка водородна долина на територията на община Стара Загора  – ZAHYR. Митова посочи, че в последната версия на териториалните планове за справедлив преход  – на стр. 27, стълб 1, точка 5 е посочено, че примерен и интегриран широкомащабен проект по схемата за водородната долина е проектното предложение на B Lion, което е обсъдено с Hydrogen Europe.

Депутатът от ИТН обобщи, че от всичко изброено може да се направи еднозначният извод, че терените на енергийния комплекс “Марица Изток” са отредени именно за този проект и колкото по-бързо се затвори комплексът, толкова по-бързо ще започне реализацията на B Lion. Тя обаче добави, че има един проблем – за такъв проект е необходим голям воден ресурс. И в тази връзка предупреди министър Радев, че ако има намерение да използва водите от язовир „Овчарица“, то те няма да стигнат, тъй като той е с много малък обем – от 62 млн. кубични метра, а освен това е и обявен за защитена зона в рамките на “НАТУРА 2000”.

И така – в отговор на обвиненията министър Радев оябсин, че B Lion не е проект на една фирма, а е концепция, която той е разработвал качеството си на заместник-председател на Асоциацията “Водород, горивни клетки и съхранение на енергия”. Това било една от четирите концепции в рамките на Hydrogen Europe, които са общо подкрепени като принципни концепции и могат да бъдат реализирани на Стария континент.

Радев бе категоричен, че основният проблем е социалната част – запазване на работните места на хората от централите – и заради това идеята за производството на зелен водород не е самоцелна – тя включва привличането на индустрии, които използват въпросния водород, като химия, петрохимия и специфични процеси в металургията, с идеята да няма уволнени на улицата.

Най-глупавото нещо е да изнасяш електрони. Малко по-умно е да изнасяш молекули, но и това не е най-доброто. Очевидно е, че най-доброто, за което всички в България трябва да работим, е да се изнася продукция, която потребява тези ресурси. Това е философията на B Lion. Най-нелепото са споменатите суми, защото по B Lion не се предвижда и един лев от българска страна или пък от публичния ресурс. Това, което се търси, е запазването на интегритета на региона, тъй като технологиите се развиват постоянно и дават възможност да развият и по-добри идеи и по този повод стартира и ZAHYR, с чието разработване изключително много се гордея“, призна министър Радев.

Той обясни и причината за своята гордост – ZAHYR е единственият проект, който е финансиран по Зелената сделка в Европа и е насочен като финансиране към въглищна топлоелектрическа централа, а по-конкретно към държавния ТЕЦ “Марица Изток -2”.

Към момента се търсят оферти на добри цени, като споменатите от Павела Митова между 4 и 8 евро за килограм водород. В търсенето на такива – на общата европейска аукционна платформа участва и министърът, призна самият той. 

Накрая Радев завърши изказването си, пояснявайки, че всеки път на срещи се учудва на въпроса “Какви работни места ще отворите?”, защото реално задачата на държавата не е тази – тя е да създаде предпоставките за предприемачите да работят и да отворят новите работни места и именно създаването на условия е голямото предизвикателство в териториалния план на Стара Загора.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст