Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) се похвали с напредък по сделката, която да принуди технологичните гиганти и други едри мултинационални корпорации да плащат повече данъци на страните, в които развиват бизнес, като публикува на 11 октомври текста на международен договор, подготвен от над 130 държави. Той представя в систематизиран вид постигнатата от страните преди две години сделка за осъвременяване на международната данъчна система в дигиталната епоха.
„Публикуването на този текст е още една значителна крачка към практическото приложение на споразумението от октомври 2021-а“, посочва Манал Корвин – директорка на Центъра за данъчна политика на ОИСР. Ако бъде ратифициран и подписан от достатъчно държави, текстът ще доведе до преразпределянето на печалби на мултинационалните гиганти в размер на 200 млрд. щ. долара годишно към нациите, в които са реализирани.
143 страни са взели участие в преговорите, проведени от ОИСР. Съществуващите международни наредби, които датират от 20-е години на миналия век, отдавна са остарели и не отчитат адекватно правата на държавите да облагат с данъци дигиталните корпорации, работещи в техните предели, но без да присъстват физически в тях. Промените засягат мултинационални компании с приходи над 20 млрд. евро и марж на печалбите над 10 процента. За тях 25% от печалбите им над 10-процентния марж ще бъдат облагани в страните, където продават услугите си. ОИСР очаква приходи от реформите между 17 и 32 млрд. щ. долара годишно. Все още не е ясно обаче колко национални правителства ще дадат зелена светлина на сделката.
Ако определена порция от нациите не подпишат споразумението до края на годината, срокът на забраната за едностранни налози върху дигиталните услуги, договорена от страните, ще изтече. Това може да предизвика „размножаване“ на данъците върху този вид дейност, което би било „доста вредно“, предупреждава госпожа Корвин.
Въпреки че участвалите в преговорите държави са се съгласили „единодушно“ текстът на пакта да бъде публикуван на 11 октомври, многостранната конвенция „все още не е отворена за подписи“ заради оставащите различия между някои държави, допълва Корвин. По специално, Бразилия, Колумбия и Индия имат възражения по въпроса как съществуващите в страните им данъчни ставки ще си взаимодействат с новия данъчен режим. Което обаче не означава, че те са против текста на договора и ще продължат „конструктивното си сътрудничество като се опитат да премахнат празнотите“.
Текстът на пакта ще бъде представен на финансовите министри и на председателите на централните банки на Г-20 в нов данъчен доклад на генералния секретар на ОИСР преди срещата им в Маракеш през тази седмица. Не е ясно дали някои страни, най-вече Съединените щати, ще подпишат договора и ще го включат в своите законодателни системи.
За да влезе в сила международният пакт трябва да бъде подписан от поне 30 юрисдикции, в които се намират централите на минимум 60% от 100 или повече компании, засегнати от промените.