Щатските дългови книжа, зелените пари и суровият петрол поскъпнаха заради очакваната сухоземна операция на Израел в ивицата Газа. Базовият десетгодишен американски дълг загуби 9 пункта от годишната си доходност и се търгуваше за 4.61% в 13.50 ч. българско време на 13 октомври, заличавайки голяма част от резкия си скок през предишния ден, провокиран от по-високото от очакваното повишение на потребителските цени в Съединените щати. Европейските облигации също поскъпнаха, като доходността на десетгодишните германски книжа олекна със 7 базови пункта – до 2.71 процента. Зелените пари добавиха около 1% към пазарната си оценка спрямо еврото и в следобедните часове на 13 октомври се търгуваха по курс 1.0514 долара за евро. Петролът скочи с почти 3.5% и даде заявка за най-силния си от месец и половина седмичен ръст в резултат на опасенията, че конфликтът между Израел и Хамас може да дестабилизира Близкия изток и да свие глобалното предлагане. МВФ пък предупреждава, че разширяването на сцената на военните действия действия може да вкара световната икономика в рецесия. Икономисти на агенция “Блумбърг” прогнозират, че евентуална ескалация на войната между Израел и Хамас, която да въвлече и Иран, може да изпрати черното злато до 150 щ. долара за барел и да ореже около 1 трлн. щ. долара от глобалния икономически продукт.
Ситуацията се влошава от потвърденото близко сътрудничество между Саудитска Арабия и Русия на петролния пазар, заявено публично на важно събитие на бранша в Москва. В съвместно интервю за държавната руска телевизия “Россия 24”, само няколко дни след като конфликтът между Израел и Хамас качи петролните котировки, висшестоящи официални представители на енергийния бранш от лидерите на ОПЕК+ коментираха, че пазарната несигурност изисква старателно наблюдение.
“Този пазар не може да бъде оставен на самотек и ние трябва да предприемем всички предохранителни мерки”, каза саудитският министър на енергетиката принц Абдулазис бин Салман, сравнявайки глобалната петролна ситуация с играчка “йо-йо” предвид последните скокове и спадове на цените.
Руският вицепремиер Александър Новак пък подчерта, че световният пазар на черно злато е “в това твърде уязвимо и нестабилно, но все пак балансирано състояние” благодарение на сътрудничеството в рамките на ОПЕК+. Новак добави, че равновесието може да бъде засегнато от евентуално забавяне на глобалния икономически растеж, по-специално в развиващите се пазари.
И Рияд и Москва в момента правят доброволни допълнителни намаления на производството на суровината (бел. ред. – саудитците с по 1 млн. барела на ден, а руснаците – с предполагаеми 300 хил. барела дневно) извън договорените от членовете на групата редукции на квотите, за да не допуснат излишъци на пазара. Без тези ограничения на алианса цените на суровият петрол са щели да паднат под 50 долара за барел, заяви на 11 октомври руският президент Владимир Путин.
Към 14.48 ч. българско време на 13 октомври фючърсните контракти на петрола сорт “Брент” с доставка през декември се търгуваха за 89.48 щ. долара за барел, а на американския WTI с доставка през ноември – за 86.37 долара за барел.
Междувременно, перспективата за по-дълъг период с по-високи лихвени проценти в Съединените щати също охлажда апетита за рискови активи. Цените на суаповите контракти вече отчитат близо 40% шанс за още едно лихвено увеличение на Федералния резерв с 25 базови пункта срещу 30% в средата на седмицата.
По оценка на пазарни анализатори облигациите поскъпват преди уикенда заради желанието на търговците да хеджират геополитическия риск.
Световните борсови индекси са на червено, като широкият STOXX Europe 600 загуби почти 0.5 процента. Щетите щяха да са далеч по-големи, ако не бяха едрите петролни играчи, които направиха понижението по-скромно. Фючърсните контракти на американския S&P 500 поевтиняха доста по-щадящо от високотехнологичния NASDAQ Composite. Акциите на “Боинг” паднаха по-сериозно след като “Райънеър холдингс” обяви, че забавянията на доставката на самолетите 737 Max са се задълбочили заради проблеми с качествения контрол на доставчика.
Световният борсов индекс MSCI All Country World поевтинява за втори пореден ден, като всичките азиатски базови индекси са на червено. Търгуваните на борсата в Хонконг акции се представят слабо, а книжата на Континентален Китай се хлъзнаха надолу след като индексите и на потребителските и на производствените цени се оказаха под прогнозираните стойности – белег, че националното стопанство на страната все още се сблъсква с пречки въпреки поредицата правителствени мерки в подкрепа на икономиката. Търговските данни на азиатския колос бяха малко по-добри от очакванията. Официалните китайски власти пък обмислят да създадат специален, подкрепен от държавата, стабилизационен фонд за засилване на доверието в местния борсов пазар, оценяван на 9.5 трлн. щ. долара.