В Полша започнаха поредните парламентарни избори. Избирателните секции отвориха врати в цялата страна в 7:00 местно време.
Заради войната в съседна Украйна националната сигурност и миграцията бяха основните теми в предизборната кампания, отбелязват анализаторите.
Управляващата в Полша партия “Право и справедливост” запазва преднината си преди провеждащите се днес парламентарни избори. Проучванията сочат, че партията на Ярослав Качински може да получи почти 35% от гласовете на избирателите. Други 28 на сто изразяват подкрепа на основната опозиционна формация – центристката Гражданска коалиция, начело с Доналд Туск.
Под лозунги “Това е Полша” 74-годишният Качински остава на позицията си срещу въвеждането на еврото в Полша.
Проучванията дават трета позиция на “Третият път” – коалиция на дясноцентристката “Полша 2050” и аграрната Полска селска партия с над 10 на сто от гласовете. Очакванията са почти толкова да вземе и “Новата левица”, а малко над 8 на сто се прогнозира да събере крайнодясната “Конфедерация”.
Според наличната информация в гласуването могат да участват около 30 милиона граждани на републиката. За целта властите организираха 31 497 избирателни секции в страната, а в чужбина бяха разкрити още 417 секции.
Този път жителите на Полша ще трябва да гласуват за 460 депутати от долната камара на парламента и 100 членове от горната камара. В същото време изборите за Сейма се провеждат по пропорционална система, а сенаторите се избират в едномандатни избирателни райони.
Общо 6655 кандидати се борят за места в долната камара. Други 360 политици се номинираха за изборите за горната камара на законодателния орган на страната.
Според плана гласуването трябва да приключи в 21:00 местно време. Изборните секции обаче могат да удължат работата на отделните избирателни секции, ако е необходимо.
Официалните резултати от гласуването ще бъдат обявени следващата седмица – на 17 октомври. Въпреки това местните медии планират да публикуват резултатите от екзитпола вечерта на 15 октомври.
Полша е представителна демокрация. Формата на управление е полупрезидентска република (премиерско-президентска система). Президентът е държавен глава и има мандат от 5 години. Той назначава министрите според предложенията на министър-председателя.
Законодателните функции се изпълняват от двукамарния парламент, който се състои от 460-членния Сейм (долната камара) и 100-членния Сенат (горната камара). Според конституцията на Полша, приета през 1997 г., в парламента, с изключение на две гарантирани места за малки етнически партии, могат да участват само политически партии, получили поне 5% от гласовете на избирателите.
Изпълнителна власт има министерски съвет начело с министър-председател, обикновено представител на мнозинството в сейма. Правителството се назначава от президента по предложение на министър-председателя.
Сенатът на Република Полша (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) е орган на законодателната власт. Сенаторите се избират чрез всеобщи преки избори с тайно гласуване, в едномандатни избирателни окръзи за четиригодишен мандат, започващ и свършващ заедно с мандата на Сейма. Ако мандатът на Сейма се съкрати, съкращава се и мандата на Сената. В случай че мандатът изтече президентът разпорежда провеждането на частични избори.