Справедлив преход не е затваряне на мини и ТЕЦ-ове, а икономическа трансформация на региони

Пари банките активи стратегия депозити търговия херти проекти

Процесът по справедлив преход, който трябва да се случи сега, е процес по икономическа трансформация на целите региони. На него не трябва да се гледа само като на затваряне на мини или на ТЕЦ-ове. Той е възможност за цялостна реорганизация на конкурентоспособността на определен регион и на неговата икономическа база. Това заяви пред БНР Божидар Иванов, градски и социален изследовател с опит в международни и сравнителни изследвания в градско и регионално планиране и политики в райони, заплашени от обезлюдяване, изследвал осъществения справедлив преход във въглищните райони на Германия и Люксембург.

Той отбеляза, че примерите от Германия и Люксембург показват една установена традиция за дългосрочно планиране и на икономическа трансформация на региони.

А България има значителен финансов ресурс от ЕС и обмен на политики, които може да използва сега. Според Божидар Иванов, който работи в университета „Ерасмус“ в Ротердам, Нидерландия, този финансовият ресурс трябва да бъде използван за дългосрочно планиране на различни дейности, с които да се трансформират въглищните региони у нас. Тези пари могат да се използват, за да открият нова икономическа база, която включва и преквалификацията на хората, посочва Божидар Иванов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че резкият спад на туристи на българското Черноморие ще се оправи с правителствени решения?

Подкаст