Макроикономистът и депутат от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ Георги Ганев се удивлява от реакцията на Бойко Борисов по повод предстоящия нов дълг, който финансовият министър Асен Василев планира да изтегли.
В интервю за БНР Ганев обясни, че не може да си обясни реакцията на Борисов – неговата изненада от действията на Асен Василев, при положение, че самият лидер на ГЕРБ е постъпвал по същия начин най-малко три пъти.
Ганев припомни, че когато Борисов бил премиер той самият сключил споразумение за средносрочно управление на външния дълг на България с голям брой реномирани световни участници в капиталовите пазари и по този начин, когато тези партньори на страната ни кажели, че конкретният момент е подходящ за емитиране на емисии, правителството го е правело. Борисов бил последвал съвета им най-малко три пъти.
При сегашния казус партньорите ни са преценили, че сега е моментът да се емитира дълг, а не да се чака някаква друга ситуация, която едва ли би била по-благоприятна.
Георги Ганев отбеляза и че през септември 2024 г. имаме падеж на голяма емисия, емитирана преди десет години – при кабинета „Орешарски“, през лятото на 2014 година. Той добави, че като цяло принципът при външния дълг на България е, че тези емисии не се изплащат за сметка на фискалния резерв, а се емитира нов дълг, който да покрие плащането на стария.
По отношение на бъдещия Бюджет 2024 макроикономистът отбеляза, че той трябва да бъде консервативен, но изрази колебание по отношение на покриването на инфлационния критерий за еврозоната, за която иначе сме в пълна готовност. Ганев изрази мнение, че е добре постепенно да бъдат възстановени нормалните ставки по ДДС. Той добави и че планирането ни трябва да бъде песимистично, за да остане място за приятни изненади, а не да стане обратното. Ганев обяви, че има една лоша новина и тя е, че инфлацията ще спада по-бавно и най-вероятно няма да се понижи толкова, колкото всички желаят.
Във връзка с конфликта в Близкия изток Ганев прогнозира, че той ще се отрази на Европа, доколкото нейните икономики разчитат на газ, а към момента неговата основна икономическа последица е паниката на пазарите на природен газ. Той даде за сравнение, че петролът се качил на около 90 долара, но неговият пазар е много по-малко нервиран, отколкото газовия. Като
Друга прогноза, която направи Ганев, бе, че ще усетим сериозно една евентуална бежанска вълна към Европа.