Този човек гастролира в България винаги преди избори. Той казва нещо против основния политически опонент на ГЕРБ и си заминава за Щатите. Сега пак се весна, мина през една национална телевизия, изпонапопържа политическите конкуренти и си тръгна.
А Бойко Борисов веднага пое като щафетна палка казаното от него и взе да го повтаря като собствена мисъл.
Иначе Симеон Дянков рече: „Взимането на външен дълг дни след избухването на нов регионален конфликт е най-малкото странно решение. Дали не е свързано с комисионни?”.
Във Фейсбук му скочи зам. финансовият министър Георги Клисурски: „Г-н Дянков, при положение, че сте бивш финансов министър и лектор във водещи световни университети, ме озадачава вашият подход да пускате намеци и неверни внушения по повод емисиите и дълга на страната. Нека работим конструктивно за България, а не деструктивно”.
„Ако следите нещата в България – продължава Клисурски – знаете, че трябва да излезем на международните пазари до края на годината. Моля ви не правете елементарната грешка на студентите ви в първи курс да бъркате корелация с причинно-следствена връзка (correlation is not causation). Несериозно и учудващо е от ваша страна”.
Лидерът на ГЕРБ Борисов пък реагира на новината, че кабинетът се готви за нов дълг до края на годината, с думите „няколко милиарда минус сме. Като (не)коалиция не сме информирани, че правителството се готви за нови заеми. Поне аз“. И още: „Не се ли строим заедно, влизаме в дългова спирала, не могат да се вземат тежки решения, забравяме за Шенген и всичко останало“.
Кулминацията обаче е обяснението на Борисов, че дефицит означава като си бръкнеш в джоба, да нямаш пари, „а ако в другия има 3 лв., си ги взел от комшията и трябва да ги върнеш – това е дефицит“.
Така новата икономическа теория за дефицита обърна с главата надолу всички досегашни учения по темата. Според ръководителя на ГЕРБ емитирането на външен дълг предизвиква бюджетен дефицит, а не обратното.
След тези думи научните среди, пазарните аналитици, независимите коментатори, даже и природата притихнаха. И само в прашните книги остана записано, че бюджетният дефицит се предизвиква от превес на разходите над приходите. И той се преодолява по два начина – като се вдигнат данъците или като се изтегли дълг – било то външен или вътрешен.
Към момента сме на дефицит около 4.5 млрд. лева. Очакванията са до края на декември той да се увеличи. Независимо че в края на юли ГЕРБ одобри Бюджет 2023 с таван на новия дълг за годината от 7.5 млрд. лв., сега изследователят на дълга се оказа неинформиран по въпроса.