Нова теория за външния дълг

НАППресконференцияСимеон Дянков - министър на финанситеБойко Борисов - министър-председател

Този човек гастролира в България винаги преди избори. Той казва нещо против основния политически опонент на ГЕРБ и си заминава за Щатите. Сега пак се весна, мина през една национална телевизия, изпонапопържа политическите конкуренти и си тръгна.

А Бойко Борисов веднага пое като щафетна палка казаното от него и взе да го повтаря като собствена мисъл.

Иначе Симеон Дянков рече: „Взимането на външен дълг дни след избухването на нов регионален конфликт е най-малкото странно решение. Дали не е свързано с комисионни?”.

Във Фейсбук му скочи зам. финансовият министър Георги Клисурски: „Г-н Дянков, при положение, че сте бивш финансов министър и лектор във водещи световни университети, ме озадачава вашият подход да пускате намеци и неверни внушения по повод емисиите и дълга на страната. Нека работим конструктивно за България, а не деструктивно”.

„Ако следите нещата в България – продължава Клисурски – знаете, че трябва да излезем на международните пазари до края на годината. Моля ви не правете елементарната грешка на студентите ви в първи курс да бъркате корелация с причинно-следствена връзка (correlation is not causation). Несериозно и учудващо е от ваша страна”.  

Лидерът на ГЕРБ Борисов пък реагира на новината, че кабинетът се готви за нов дълг до края на годината, с думите „няколко милиарда минус сме. Като (не)коалиция не сме информирани, че правителството се готви за нови заеми. Поне аз“. И още: „Не се ли строим заедно, влизаме в дългова спирала, не могат да се вземат тежки решения, забравяме за Шенген и всичко останало“.

Кулминацията обаче е обяснението на Борисов, че дефицит означава като си бръкнеш в джоба, да нямаш пари, „а ако в другия има 3 лв., си ги взел от комшията и трябва да ги върнеш – това е дефицит“.

Така новата икономическа теория за дефицита обърна с главата надолу всички досегашни учения по темата. Според ръководителя на ГЕРБ емитирането на външен дълг предизвиква бюджетен дефицит, а не обратното.

След тези думи научните среди, пазарните аналитици, независимите коментатори, даже и природата притихнаха. И само в прашните книги остана записано, че бюджетният дефицит се предизвиква от превес на разходите над приходите. И той се преодолява по два начина – като се вдигнат данъците или като се изтегли дълг – било то външен или вътрешен.

Към момента сме на дефицит около 4.5 млрд. лева. Очакванията са до края на декември той да се увеличи. Независимо че в края на юли ГЕРБ одобри Бюджет 2023 с таван на новия дълг за годината от 7.5 млрд. лв., сега изследователят на дълга се оказа неинформиран по въпроса.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст