Министър-председателят акад. Николай Денков коментира пред медиите ситуацията в Израел и темата с българските граждани в ивицата Газа.
„Ясно е, че „Хамас“ трябва да бъде изкоренена, тъй като тя носи терористичния заряд в себе си, но в същото време трябва да е ясно, че има невинни жители и трябва да се търси тяхното представителство и тяхната защита, за да може да се създаде устойчив мир. Това е в момента борбата – как да изчезне „Хамас“, за да може да се успокоят страстите и да се потърси устойчиво решение„, обясни той и добави, че няма връзка с част от гражданите, които са в ивицата Газа, което в момента пречи на акцията по тяхното изваждане.
От думите му стана ясно, че няма информация за колко души става въпрос, тъй като ситуацията там е доста нестабилна.
Денков обясни още, че няма как България да организира хуманитарен коридор, но участва много активно, като част от общите европейски усилия.
Премиерът засегна и темата с възможната бежанска вълна, която ни очаква вследствие на войната между „Хамас“ и Израел. По негови думи единственото стабилно решение е защитата на външните граници, а според Денков България се справя добре в момента.
В Министерския съвет по-късно премиерът Николай Денков свиква Съвета по сигурност предвид сложната ситуация след избухването на войната между „Хамас“ и Израел.
„Основната цел на тези срещи е да чуем актуална информация. Така че, ще чуем актуализираните доклади на службите и ако има нещо ново, тогава ще се търсят нови решения. За момента няма нова обезпокоителна информация“, обясни още Денков.
„Ние имаме дълбокото убеждение, че нашият регион – България и съседните страни трябва да работим заедно. Ние често показваме, че можем да бъде устойчиви на кризи, където другите държави имат стагнация. Смятаме, че този потенциал може да бъде много по-висок, затова трябва да развием нашите институции и да задълбочим доверието в международен план“, каза още премиерът, подчертавайки обаче, че до момента има една институция, която не се включва в този процес – Президентството. Това според него е разочароващо и би могло да бъде доста вредно, затова било редно да се търси диалог.
Във връзка със „сглобката“, която управлява България и участието на ДПС в нея, министър-председателят обясни, че изпълнява управленската програма и го интересува Народното събрание да приема законите. „Всеки, който подкрепя е добре дошъл, другите ми правят проблеми и това негативно усещане няма да помогне. Нашата програма е планирана за момента до края на 2024 г. с ясната заявка, че ако всичко върви добре, сме готови да продължим и напред. Другите партии – БСП, ИТН, „Възраждане“, в момента не предлагат нищо позитивно и причината е, че нямат позитивна алтернатива“, каза още Денков в защита на правителството.
Попитан дали в процесите на управление влияят авторитарно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и депутатът, санкционираният по глобалния закон „Магнитски“ за корупция Делян Пеевски, премиерът отсече, че инициатива за редовно управление е била на „Продължаваме промяната – Демократична България“.
На въпрос от журналисти „изпран“ ли е народният представител от ДПС Делян Пеевски, който все по-често има публични изяви по различни теми, Николай Денков отговори: „Това трябва да го каже правосъдната система!“
„Последните години, благодарение на усилията на Асен Василев, външният дълг на България спрямо брутния вътрешен продукт продължава да спада. През последните две години – от 24% на 22%, така че финансовото министерство и правителството си вършат работата в това отношение“, коментира още Денков и добави, че този външен дълг е заложен в бюджета, който е гласуван от Народното събрание.
„Тези средства, които трябва да дойдат през дълга, са свързани основно със замяна на предишен дълг, който е взет през 2014 г., преди около 10 години. Просто изтича времето, в което трябва да бъде платен. Част от него ще се използва за финансиране на дефицита, който е под 3%“, посочи още Денков във връзка с критиките към фискалната политика на правителството, отправени от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Във връзка с предстоящите местни избори премиерът заяви, че правителството полага необходимите усилия за тяхната подготовка. „Когато се подготвят избори, винаги има проблеми. Важното е тези проблеми да бъдат решени навреме. Има дискусии, свързани с машините, както на всички последни избори. Това, което зависи от правителството, ние го правим и помагаме на Централната избирателна комисия“, категоричен бе той.