Активите на банковата система у нас през второто тримесечие нараснаха с 468 млн. лв. и в края на юни възлязоха на 161.1 млрд. лева. Спрямо края на март се увеличиха кредитите и авансите, както и дълговите ценни книжа. Това е отбелязано в анализа на БНБ за състоянието на банковата система между април и юни.
Пазарният дял на петте значими банкови институции* (съгласно критериите на ЕЦБ) – „Обединена българска банка“, „Банка ДСК“, „УниКредит Булбанк“, „Юробанк България“ и „Първа инвестиционна банка“, в края на юни растe – до 68.1 процента от активите на банковата система, а този на по-малко значимите институции намалява и е 29 процента (при съответно 67.3% и 29.1% в края на март).
Собственият капитал в баланса на банковата система в края на юни достигна 18.3 млрд. лв. като спрямо края на март нарасна с 907 млн. лева. Основен принос за тримесечния растеж имаше повишението на печалбата за периода (с 919 млн. лв.). Положително влияние оказа и динамиката при натрупания друг всеобхватен доход и при другите резерви, като същевременно беше отчетен спад при неразпределената печалба.
Рискове за качеството на активите
Засега глобалният процес на затягане на паричната политика се пренася бавно върху лихвените равнища в България, посочват от централната банка.
В условията на висока ликвидност в банковата система у нас, лихвените проценти по депозитите не се променят чувствително на фона на нарастването на лихвените нива в еврозоната. Повишение на лихвените проценти по кредитите е налице главно в сегмента на нефинансовите предприятия, като то е резултат от нарастването на референтните индекси на междубанковия пазар в еврозоната, широко използвани при ценообразуването на експозициите към корпоративния сектор.
При лихвените проценти по кредитите за домакинства засега не се наблюдава затягане на условията за финансиране.
През второто тримесечие обемът на необслужваните експозиции слабо намаля при разнопосочни изменения в отделните сегменти на кредитния портфейл (отписвания в сектора на домакинствата и увеличение на необслужваните кредити за нефинансови предприятия). От началото на 2023 г. е налице намаление на обема на кредитите във фаза 2 по МСФО 9, като независимо от това делът им се запазва на относително високи равнища.
Предвид колебанията на енергийните цени, рисковете от проблеми във веригите за доставки и очакваното забавяне на външното търсене способността за обслужване на задълженията може да отслабне, което да доведе до нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки. В допълнение глобалната тенденция към повишение на лихвените проценти ще повлияе върху финансовото състояние на кредитополучателите.
От БНБ посочват, че кредитните институции следва да се придържат към консервативна политика при осъществяване на кредитната си дейност, към своевременно и адекватно провизиране и към капиталово планиране, което отчита вероятността от изостряне на рисковете или нови негативни тенденции в икономическата среда.
* През този период беше осъществено вливането на „Кей Би Си Банк България“ ЕАД в „Обединена българска банка“ АД и придобиването на дейността на „БНП Париба Пърсънъл Файненс“ С. А. – клон България, от „Юробанк България“ АД.