Вотът не може да бъде манипулиран през машините, защото те служат само като принтер и издават разписка. Тя след това се пуска в кутия от избирателя и се брои от секционните и общинските избирателни комисии. Това заяви на извънреден брифинг в Министерския съвет министърът на електронното управление Александър Йоловски. Коментарът му дойде по повод разкритията, че неговият заместник-министър Михаил Стойнов е пипал кода на машините.
Стойнов е бил натоварен от Йоловски да изпълнява функциите на министър по отношение на машините.
От думите му стана ясно, че двамата с вицепремиера Мария Габриел ще се включат в извънреден председателски съвет по темата в Народното събрание.
Йоловски не коментира какво е правил с машините Стойнов на 25 октомври. Вместо това министърът изчете какво е направено в изпълнение на Изборния кодекс. “Съгласно Изборния кодекс, Министерството на електронното управление осигурява удостоверяването на съответствието на техническите устройства за машинно гласуване с изискванията на кодекса. Втората задача, която изпълнява министерството във връзка с изборите, е обезпечаване на видеонаблюдението след края на изборния ден. Какво се случи до момента? На 9 октомври, чрез жребий със софтуерен генератор, на случаен принцип са изтеглени серийните номера на машините за гласуване, които ще преминат процеса за съответствие в рамките на тазгодишната процедура. Изтеглени са номерата на осем броя машини, за разлика от предходните избори, когато са изтеглени четири. На тегленето на серийните номера са присъствали представители на Българския институт за стандартизация, на Българския институт по метрология, представители на политическите партии, както и журналисти“, отбеляза той.
След това Йоловски припомни, че на 9 октомври са изтеглени серийните номера на осем машини, които да бъдат проверени. На предния мост са били проверени само 4 машини. На проверката са присъствали журналисти и политически партии, подчерта още министърът.
На 13 октомври е утвърдена методиката, а на 20 октомври ЦИК и Сиела са довършили изграждането на софтуера. Тогава е генериран и хеш код – криптографски ключ, като отново са присъствали политици и журналисти. Кодът се генерира през паролите на трима членове на ЦИК.
На 23 октомври партиите са получили кода на машините, завърши той.