Заради текстове в Закона за здравето, според които COVID -19 e опасна инфекция, хората под карантина няма да могат да гласуват на 29 октомври. Това заяви пред БНТ министърът на здравеопазването Христо Хинков. Той допълни, че ведомството е предложило тези текстове да отпаднат, но депутатите не са ги гласували преди да излязат във ваканция преди вота.
По повод проблемите с електронните рецепти, министърът каза, че се обмисля промяна в наредбата, защото има обективни обстоятелства, които могат да доведат до това един лекар да не може да изпише рецепта на своя пациент. Според Христо Хинков става дума за малък контингент основно от сферата на спешната помощ.
Министър Хинков обясни, че до края на месеца ще стане ясно дали ще решат да правят тази промяна. Той допълни, че наредбата е готова, ще бъде качена на сайта и следва обществено обсъждане в 14-дневен срок. По думите му компромисът с хартиената рецепта за медиците от спешна помощ е направен с цел да бъдат гъвкави и за да се следва принципа да не остане пациент без лекарство. Хинков бе категоричен, че това не означава отстъпление назад и дигитализацията трябва да върви. Той добави, че обективните данни показват, че нещата се развиват все по-добре.
Хинков допълни, че вече две години българските лекари работят в хибриден модел и издават рецепти и на хартия, и електронно. Това обаче не е дало възможност да се видят всички проблеми на системата.
Той поясни, че има проблем не толкова в изписването на рецептите, а липсата на контрол – там, където се издават лекарствата и се изпълняват рецептите – в аптеките. Хинков допълни, че усилията на министерството ще се насочат именно в тази посока. Той съобщи, че сред допълнителните мерки за контрол, които се обсъждат е пациентът да се подписва, когато получава рецептата на активно електронно поле.
Относно проблема с липсата на дадени лекарства, министърът на здравеопазването коментира, че има тенденция да се подменят лекарствата , които се изписват от лекаря. Но той бе категоричен, че трябва да се спазва принципът – каквото лекарят е решил, това ще получи пациентът. Според него по този начин пациентите са защитени.
Министърът обясни, че има проблеми в аптечната мрежа, в системата, която отпуска лекарства, в търговците, които внасят лекарства и след това ги изнасят. По думите му има проблеми, които трябва да се решат на нормативно ниво.
Хинков заяви готовността си, ако остане министър на здравеопазването в бъдеще не само антибиотиците и лекарствата за диабет, ами всичмки медикаменти да се издават по електронен път.
Министърът обясни, че подкрепя “болничният” мораториум, валиден до май 2024 г., с който временно се забранява както отварянето на нови болници, така и разширяване дейността на съществуващите. Той оцени мораториума като положителен, наричайки решението за въвеждането му удачно.
Министърът коментира, че частните болници изсмукват персонал от държавните болници. Той поясни, че няма нищо против частния капитал, защото той е полезен за здравеопазването.
Големият проблем е в регулациите и баланса между двете части на системата. Търпи критика и нежеланието на новите частни болници да изпълняват и социални функции, прехвърляйки отговорността за лечението и спасяването на неосигурени лица единствено върху държавните и общинските болнични заведения.