На 31.10.2023 г. от 16.00 ч. ще бъде открит Дигитален център (Лаборатория „Дигитализация на документално наследство“) към Университетска библиотека „Св. Климент Охридски“. Той е оборудван по проект BG05M2OP001-1.001-0001 „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“. Финансиран е по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР)“. Подробности пред Радио София разказа доц. Биляна Яврукова, зам.-директор на Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“.
„Благодарение на тази програма са закупени пет високотехнологични скенера, които могат да сканират различни видове ресурси, които съхраняваме в нашите фондове. Ние сме отворени за дигитализация за културно и научно наследство и сме готови да работим с всички, които са заинтересовани от тази дейност“, отбеляза тя.
В проекта участват 12 партньорски организации. Съвсем скоро предстои откриването на лаборатория за консервация и реставрация на документалното наследство към университетската библиотека. Тя ще бъде уникална за България като оборудване. С реализацията на проекта и нововъведенията ще бъде повишено качеството и обемът на културното и научно наследство съхранявано във фондовете на университетската библиотека. То ще стане достъпно за обществото и всеки, който има интерес ще може да се докосне до тези уникални ресурси.
„До момента при нас има изградени 17 дигитални колекции, в които фигурират 12 хиляди заглавия, като 7 хиляди от тях са пълнотекстови“, заяви доц. Яврукова. Тя допълни, че библиотеките са най-гъвкави и най-бързо успяват да се адаптират към променящата се среда.
„За мен професията е призвание. Човек да бъде библиотекар е призвание. Както често споделям и със студентите и с колегите, и с други хора извън библиотечната професия, вече много години съм част от библиотечната гилдия и въпреки, че работим в една и съща библиотека, няма и един ден, в който да не съм научила нещо ново, да не съм се докоснала до нещо ново, да не съм усетила магията на книгите“, сподели доц. Биляна Яврукова.












